Hledaná slova - dobrovolník

Vyhledávané klíčové slovo: dobrovolník

Dobrý den.
Je prosím nějaké omezení délky ošetřování člena rodiny?
Vím, že se proplácí asi 8 dní 60-ti procenty ale nevím, jak je to dál. Budu si brát ležící inkontinentní maminku z LDN domů a nevím samozřejmě, jak dlouhou péči bude potřebovat.Doteď jsem pracovala a chtěla bych se případně do práce vrátit/ jsem rok v důchodovém věku/. Mám smlouvu na dobu neurčitou a celkem vstřícného zaměstnavatele.
Ale nemohu mít asi očr řádově roky nebo ano?
Děkuji, Olga
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás dotazem ohledně mého 11letého synovce.Můj synovec trpí poruchou paměti.Takže ve škole je to katastrofa.Nedokáže ze sebe dostat normální větu, mluví zvláštně, koktavě hodně u toho přemýšlí asi jak to říct, nevím. Nyní je tuším ve 4 třídě a bohužel bude muset propadnout, protože už to nezvládá vůbec. Něco mu v učení jde, ale druhý den jako kdyby to viděl poprvé v životě.Moje sestra to neřeší, ví že má nějakou poruchu, navštěvují občas na doporučení školy psychologa, ale to je vše. Vím, že se tenkrát synovec narodil s velkým hematomem na hlavě, měl bouli k jedné straně, údajně zapříčiněná tím, že ho ze sestry dostávali týden pomocí tablet až po 7 dnech úspěšně.Doktor jí tenkrát řekl, že má bouli hematom na hlavě z důvodu jak narážel na hrdlo. Tak si říkáme, že to bude pravděbodně tím. Boule mu během měsíce zmizela a vstřebala se. Nyní se chci zeptat, jestli by neměl navštívit neurologa, nikdy na vyšetření hlavy nebyl a já si říkám, že je to špatně. Není možné že mu tam nějaký hematom zůstal nebo tak? Sestra je toho názoru, že jí neurolog neřekne nic jiného než co ví, že má poruchy paměti. Můžete mi prosím poradit, jestli by toto vyšetření s ním měla podstoupit? Moc děkuji za Vaší odpověď.

Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadující trvalou péči
Autorka ve své knize předkládá koncept PCA (Person Centered Approach) – na osobu zaměřený přístup. Aplikuje jej pro všechny, kteří ve své profesi přichází do kontaktu s lidmi v sociálních službách poskytovaných klientům s mentálním postižením (a seniorům), zejména pro lidi v přímé péči, ale i pro opatrovníky, klíčové pracovníky atd. Jedná se o styl každodenní nemanipulativní práce, o podporu „zaměřenou na člověka“. Kniha je vhodná jako studijní text v rámci akreditovaných výcvikových kurzů pro klíčové pracovníky v souladu s novým zákonem o sociální péči.
Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Marlis Pörtner je curyšská psycholožka a psychoterapeutka, má mnohaletou zkušenost v práci s klienty s mentálním postižením.

Vydavatel: Portál, 2009
ISBN: 978-80-7367-582-0
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová
Umřít doma. Příručka pro laické pečující
Zdravotní i psychosociální informace pro pomoc v náročné životní situaci

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Alzheimerova nemoc – Patricia R. Callone, Connie Kudlacek, Barbara C. Vasiloff, Jananaan Manternach, Roger A. Brumback
Alzheimerova nemoc
Příručka je doslova nabitá praktickými tipy jak zvládat péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí a udržet jejich kvalitu života co nejdéle. Publikace je určena všem pečovatelům o tyto nemocné z řad rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Čtenář bude po přečtení knihy vědět, které funkce si pacient uchovává i s postupující nemocí, jaké léky a další choroby ovlivňují průběh nemoci, jak je možné upravit prostředí, ve kterém pacient žije, aby byly denní životní úkony pro něj jednodušší. Příručka poradí pečovatelům na jaké právnické a finanční záležitosti se zaměřit i jaké jsou možnosti sociální a společenské podpory. Velmi cenné jsou rady jak se vyrovnat se změnami osobnosti a chování pacienta.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2320-4
[Publikace] Agrese u lidí s mentální retardací a s autismem – Kateřina Thorová, Věra Čadilová, Hynek Jůn
Publikace se věnuje problematice zvládání problémového chování u lidí s autismem a s mentální retardací. Je zaměřena převážně na dospívající a dospělou klientelu v domovech nebo centrech sociálních služeb (dřívější ústavy sociální péče), kde je personál v nevýhodném poměru vůči počtu klientů (přibližně 1:10)
Kniha je koncipována jako sborník sestavený odborníky, kteří poskytují ucelený náhled na zvládání problémového chování, a je určena pro využití v praxi. Popisuje specifika diagnóz mentální retardace, autismu a duálních diagnóz, věnuje se kognitivně behaviorální terapii agresivního chování, nácvikům funkční komunikace a pracovního chování. Autoři se zabývají také otázkou farmakoterapie a na problematiku zvládání problémového chování nahlížejí i z pohledu české legislativy.

Nakladatel: Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-319-2

[Publikace] Etika v ošetřovatelství – Jana Kutnohorská
Etika v ošetřovatelství
V současné době jediná učebnice etiky, která je svým zaměřením určena pouze studentům ošetřovatelství a zdravotním sestrám. Etika zdravotní sestry má řadu odlišností od etiky lékaře, které vyplývají z jejího poslání, kompetencí a měnícího se postavení ve zdravotnickém týmu. Po prostudování knihy se sestry budou lépe orientovat v problematice ošetřovatelské etiky, budou umět pojmenovat etická dilemata, argumentovat o nich a hledat možná východiska. Kniha jim poskytne vodítko k rozhodování a správnému jednání v nesnadných situacích.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2069-2
[Publikace] Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích – Jiří Tošner, Olga Sozanská
Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích
Dobře fungující dobrovolná pomoc je velkým přínosem pro nejrůznější typy sociálních, zdravotních, školských a výchovných, ekologických i kulturních organizací.
V současnosti lze získat zkušenosti se sociálními asistenty pro postižené žáky, studenty i dospělé, existují dobrovolné programy pro rizikové děti a mladistvé, dobrovolníci začínají pronikat do nemocnic, domovů důchodců apod. Práce s nimi se stává součástí studia sociálních oborů a jejich význam do budoucna poroste. Kniha se věnuje metodologii práce s dobrovolníky, její organizace, plánování, řízení a supervize.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006 (2. vydání)
ISBN: 80-7367-178-6
[Publikace] Možné podoby terapie Alzheimerovy choroby – Marie Vaculová
Jedná se závěrečnou bakalářskou práci z Univerzity Palackého v Olomouci, Filosofické fakulty, Katedry sociologie a andragogiky, oboru sociální práce z roku 2006. Bylo by škoda, vzhledem k tomu, že práce se věnuje především dennímu stacionáři, (autorka zde pracovala jako dobrovolnice několik let a specifika zařízení jsou ji známa) aby se stala "šuplíkovou". Doufejme, že řady denních stacionářů budou, v souvislosti s nově platným zákonem, samozřejmostí.
Kontakt: knihovna@suchaloz.cz

[Publikace] Pomoc pacientům při zvládání rakoviny – Arthut M. Nezu, Stephany H. Friedmanová, Shirley Faddisová, Peter S. Houts, Christine Maguth Nezuová
Pomoc pacientům při zvládání rakoviny
Lékaři Arthur a Christine Nezuovi a jejich spoluautoři zachytili psychologickou podstatu pomoci pacientům s rakovinou – základní potřebu pacienty nejen podporovat, ale také je učit dovednostem, jak zvládat život s rakovinou, se kterými je jen málo lidí obeznámeno natolik, aby mohli devastující a život ohrožující nemoci úspěšně čelit. Autoři představují jasnou koncepci a princip terapie zaměřené na řešení problémů a uvádějí konkrétní kroky, které je třeba učinit při řešení problematických situací, jež pacienti s rakovinou prožívají od počátečního stanovení diagnózy choroby až po skutečný život s rakovinou, adaptaci na ni a na její léčbu.

Vydala: Společnost pro odbornou literaturu, rok vydání 2006
ISBN: 80-7364-000-7
[Publikace] Práce s emocemi pro pomáhající profese – Karel Hájek
Práce s emocemi pro pomáhající profese
Pracovníci pomáhajících profesí se téměř neustále setkávají s lidmi, kteří je seznamují se svými problémy a trápeními. Ke svým klientům mohou mít různý emoční vztah, mohou je obdivovat, litovat, mohou se na ně zlobit, mohou jim být lhostejní. Emoce týkající se klientů by pracovníci pomáhajících profesí neměli potlačovat, ale měli by se je snažit rozpoznat a porozumět jim. Pokud dobře porozumíme vlastnímu prožívání, začínáme být citliví i na prožívání druhých a dokážeme jim lépe pomoci. První část knihy se věnuje tělesně zakotvenému prožívání emocí, druhá část objasňuje vedení emočně podpůrného rozhovoru. V knize je množství praktických cvičení, kazuistiky a ukázky rozhovorů. (Nezapomínejme, že k pomáhající profesi patří rodina)

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN: 80-7367-107-7
[Publikace] Psychiatrická ošetřovatelská péče – Eva Marková, Martina Venglářová, Mira Babiaková
Psychiatrická ošetřovatelská péče
První učebnice, která vyčerpávajícím způsobem pokrývá problematiku ošetřovatelské péče v psychiatrii, je určena nejen studentům a učitelkám ošetřovatelství na všech stupních vzdělávání, ale také sestrám v praxi.Po jejím prostudování se budou studenti i sestry orientovat v organizaci psychiatrické péče, problematice duševního zdraví, duševních poruch, budou znát roli sester na psychiatrii i jejich současné kometence. Zejména však budou schopni rozpoznat potřeby osob s duševní poruchou, plánovat, realizovat a hodnotit péči o pacienty v nemocnici i v komunitě. Vzhledem ke svému komplexnímu pojetí je kniha zdrojem mnoha informací nejen pro zdravotní sestry, ale i pro další pracovníky ve zdravotnictví, zejména fyzioterapepeuty, ergoterapeuty a sociální pracovníky.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN 80-247-1151-6
[Publikace] Metody a řízení sociální práce – Oldřich Matoušek a kol.
Metody a řízení sociální práce
Jádrem publikace jsou informace o klasických i nových metodách sociální práce. Podrobně jsou probrány různé formy případové práce (poradenství, krizová intervence, mediace), práce se skupinou (skupinová práce, streetwork), práce s dětmi a s rodinou i makrometody (analýza sociálních potřeb obce a regionu, systémové projekty). Pozornost je věnována i otázkám řízení, supervize a hodnocení sociální práce, etickým aspektům výkonu povolání a riziku vyhoření sociálních pracovníků. Učebnice navazuje na publikaci Základy sociální práce (O. Matoušek a kol., Portál 2001).

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7178-548-2
[Publikace] Modely ošetřovatelství v kostce – Slavomíra Pavlíková
Modely ošetřovatelství v kostce
Základní učebnice v oboru je určená zejména studentům ošetřovatelství na vyšších odborných školách a v bakalářských a magisterských programech vysokých škol i jejich pedagogům. Kniha obsahuje všechny položky, které se v osnovách teorie ošetřovatelství běžně vyskytují. Studenti se seznámí se základními filozofickými směry a na ně navazujícími ošetřovatelskými modely, které se běžně vyučují. Biografické údaje o autorkách jednotlivých modelů a názorné grafy umožňují lepší pochopení textu. Kniha je výbornou pomůckou jak pro studenty tak pro učitele ošetřovatelství, jde o souvislý a vyčerpávající text, o který se mohou opřít.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1211-3
[Publikace] Multikulturní ošetřovatelství II. – Lenka Špirudová a kolektiv
Multikulturní ošetřovatelství II.
Dvoudílná kniha seznámí čtenáře s teoriemi, koncepty a východisky kulturně shodné péče a naučí je stanovit potřeby, plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou a zdravotní péči o pacienty odlišných etnik a kultur. První díl je zaměřen zejména na teoretická a metodická východiska a problematiku struktury kulturně shodné péče v České republice. Tento druhý díl obsahuje praktické návody jak postupovat při péči o cizince i náměty pro výuku této problematiky na školách.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1213-X
[Publikace] Multikulturní ošetřovatelství I – Kateřina Ivanová, Lenka Špirudová, Jana Kutnohorská
Multikulturní ošetřovatelství I
První ucelená učebnice multikulturního ošetřovatelství z pera našich odborníků je určena všem studentům pregraduálního a postgraduálního studia zdravotně - sociálních oborů. Dvoudílná kniha seznámí čtenáře s teoriemi, koncepty a východisky kulturně shodné péče a naučí je stanovit potřeby, plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou a zdravotní péči o pacienty odlišných etnik a kultur. Tento první díl je zaměřen zejména na teoretická a metodická východiska a problematiku struktury kulturně shodné péče v České republice.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1212-1
[Publikace] Terénní krizová práce – Bohumila Baštecká a kolektiv
Terénní krizová práce
Jediná kniha svého zaměření na trhu seznamuje psychology, pracovníky v pomáhajících profesích, pracovníky státní správy, samosprávy se systémem krizové pomoci. Autorský kolektiv čerpající z bohatých praktických zkušeností osvětluje především proces poskytování psychosociální pomoci obětem neštěstí, způsob vytváření a činnosti psychosociálních intervenčních týmů. Kniha je doplněna kasuistikami, rozhovory s lidmi postiženými životní katastrofou. Čtenář získá dokonalý přehled o terénní krizové pomoci poskytované v České republice.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-0708-X


[Publikace] Fundraisingové aktivity – Zuzana Polačková
Fundraisingové aktivity
Jak získávat finanční prostředky od místní komunity
Fundraising je profesionální, cílená a organizačně i časově promyšlená činnost zaměřená na vyhledávání sponzorů a získávání finančních prostředků určených na podporu veřejně prospěšné nebo dobročinné činnosti. Kniha nabízí hry a činnosti, pomocí nichž lze zapojit veřejnost do projektu, který reaguje na lidské potřeby a zaslouží si finanční podporu. Vysvětluje všeobecné zásady organizování této činnosti, včetně zapojení dobrovolníků, představuje techniky fundraisingu na místní úrovni a hry, které mohou být využity při získávání financí.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2005
ISBN: 80-7178-694-2
[Publikace] Sociální práce v praxi – Oldřich Matoušek, Jana Koláčková, Pavla Kodymová
Sociální práce v praxi
V knize čtenář nalezne základní informace o nejrůznějších skupinách, s nimiž se sociální pracovník ve své praxi setkává, a o metodách práce s nimi. Zahrnuty jsou zneužívané, týrané a zanedbávané děti a jejich rodiny; rodiny s jedním rodičem, v rozvodu a mnohoproblémové; nezaměstnaní; bezdomovci; uprchlíci; duševně nemocní; lidé s mentálním nebo tělesným postižením; ženy, které se prostituují; riziková mládež; pachatelé trestné činnosti a práce v rámci probační a mediační služby; staří lidé a umírající. Výklad je ilustrován případovými studiemi, text je doplněn praktickými informacemi, kontaktními adresami apod.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2005
ISBN: 80-7367-002-X

[Publikace] Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích – Jiří Tošner
Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích
Praktický průvodce programem Dobrovolníci v nemocnicích", který vydalo Dobrovolnické centrum FN Motol a Hestia - NDC je určen především pro zdravotnická, ale také pro sociálně zdravotnická zařízení, která spolupracují, nebo jsou motivována spolupracovat s dobrovolníky. Manuál je doplněn CD s fotografiemi z dobrovolnického programu ve FN Motol a řadou vzorů dokumentace potřebné k realizaci programu.

Manuál si můžete vyzvednout osobně v kanceláři Hestia - Národní dobrovonické centrum, Na Poříčí 12, Praha 1.


Magisterská diplomová práce, Masarykova univerzita v Brně
Fakulta sociálních studií, katedra sociologie, 2005
Vzhledem k tomu, že práce je méně sociologická a více se věnuje problémům geriatricko sociálním, stává se vhodnou pro naše čtenáře.


[Publikace] Psychopatologie pro pomáhající profese – M. Vágnerová
Psychopatologie pro pomáhající profese
Všem, kdo pracují s lidmi a chtějí lépe rozumět jejich psychickým problémům, je určen zevrubný, ale přehledný učební text představující neobvykle široký okruh otázek. Úvod seznamuje se základními pojmy psychopatologie, s pojetím normy a příčinami vzniku odchylek v oblasti psychiky, jejich diagnostice a terapii. Druhá část je věnována složitému vztahu mezi tělesným onemocněním a psychikou člověka, a psychologii handicapu. Třetí část podává přehled hlavních typů duševních onemocnění a poruch chování. Závěr knihy přináší originální přehled poznatků o dopadech negativních sociálních jevů na psychiku člověka: o problematice dysfunkce rodin, o sociokulturním handicapu, o nezaměstnanosti a bezdomovectví i psychologických aspektech kriminality a pobytu ve vězení. Rozšířené a přepracované vydání.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-80
[Publikace] Krizová intervence pro praxi – Naděžda Špatenková a kolektiv
Krizová intervence pro praxi
Co je to krize? Co prožívají lidé v krizi? Co ovlivňuje průběh a intenzitu krize? Kdo může pomoci lidem v krizi? A hlavně jak je možné lidem v krizové situaci pomoci? To jsou základní otázky, na které se snaží odpovědět publikace zkušeného autorského týmu. Autoři se zaměřují především na krizi pramenící ze ztráty a identifikují jednotlivé kroky krizové intervence, které je třeba sledovat při provázení klienta jeho náročnou životní situací. Kniha je určena pracovníkům takzvaných pomáhajících profesí. Odborný text doprovází množství příkladů, příběhů a kazuistik.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0586-9

Významné ocenění pro Naději
Naděje jako jediný nepodnikatelský subjekt získala významné ocenění v soutěži Zaměstnavatel roku 2004. Smyslem soutěže zaměřené na oblast řízení lidských zdrojů je zvýšit povědomí o významu rozvoje lidských zdrojů a podpořit image dobrých zaměstnavatelů.


[Publikace] Cesta k lidství – Jean Vanier
Cesta k lidství
Kniha vznikla jako přepis rozhlasových relací v Canadien Broadcasting Corporation (CBC) z roku 1998. Zakladatel komunitního hnutí Archa, společenství lidí, kteří sdílejí život spolu s handicapovanými, polemizuje ve svých úvahách s egoistickými a na výkon zaměřenými tendencemi moderních společností. Kniha může dát inspiraci, jak v komunitách žít a jaká obdarování život ve společenství přináší.

Vydalo nakladatestvi Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-805-8

[Publikace] První pomoc 2., přepracované vydání – Jan Bydžovský
První pomoc 2., přepracované vydání
Informovanost a pohotová reakce nejsou nikde účinnější než v případě ohrožení lidského života a zdraví. Tato neocenitelná publikace, jejímž autorem je zkušený profesionální záchranář, přehledným a vyčerpávajícím způsobem seznamuje s obecnými zásadami poskytování první pomoci. Autor respektuje doporučení aktuálních směrnic pro resuscitaci ILCOR, všem potenciálním laickým zachráncům se tak dostává do rukou ucelená příručka sestavená na bázi nejnovějších poznatků. Zpracováno podle Resuscitation guidelines - nových směrnic pro resuscitaci doporučených pro výuku.

Vydalo nakladatelstvi Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0680-0



Komunitní centrum sociálních a kulturních služeb pro nevidomé, práce s dobrovolníky v zájmu zrakově postižených dětí, mládeže i dospělých: arteterapie, komunikační programy, klubová činnost, asistentská služba.

V roce 2004 vydalo sdružení brožurky:
Miroslav Michálek: Nebojte se nevidomých! Od příležitostné pomoci k dobrovolnictví (o pomoci nevidomým)
Pavla Francová: Za zeptání nic nedáte aneb jak vidím svět, když nevidím

Ústav je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Hlavní náplní ústavu je aplikovaný výzkum v oblasti práce a sociálních věcí na regionální, celostátní i mezinárodní úrovni, formulovaný podle aktuálních potřeb orgánů státní správy, popřípadě neziskových či privátních subjektů.
Mezi hlavní výzkumné zájmy ústavu patří: trh práce a zaměstnanost; sociální dialog a pracovní vztahy; sociální ochrana; rodina; rovné příležitosti; příjmy a mzdy, teorie sociální politiky.
Na základě rozhodnutí zřizovatele ústavu bylo v úzké spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně ustaveno Výzkumné centrum VUPSV v Brně, Pellicova 43, 602 00 Brno.


Připomínky ke komunitnímu plánování sociálních služeb můžete zasílat na adresy uvedené na www stránkach,
kde lze najít adresář organizací, poradenské středisko tel.: 498 500 355, seznámit se s hlavními cíly "Koncepce sociální práce a sociálních služeb"

Pomoc pro rodiny, které se rozhodly pečovat o své umírající blízké doma. Domácí hospic Cesta domů se snaží o to, aby těžce nemocný člen rodiny mohl zůstat v důvěrně známém prostředí domova, netrpěl zbytečně bolestmi a konec života mohl prožít uprostřed svých blízkých.
Poskytuje bezplatně dlouhodobou a všestrannou podporu pečující rodině, zprostředkuje důležité kontakty a informace související s péčí o umírající, pomáhá rodině zvážit možnosti domácí péče o jejího blízkého, zaškolí členy rodiny v ošetřování nemocného, je nablízku, dostaví-li se nejistota, osamělost či vyčerpání, pomáhá kvalifikovaně zvládat bolest a další průvodní jevy těžkých onemocnění, pomáhá rodině zvládnout stres kolem smrti a doprovází pozůstalé v období po ní, kdy jsou smutní a stýská se jim.


[Publikace] Psychohygiena a dobrovolnictví – Jana Hrdá
Část z učebniho materiálu "Vzdělavací modul pro pracovniky v oblasti
sociálni péče", vytvořeného v rámci projektu c. CZ/01/B/P/PP/134047 -
Eurocare - "Zlepšováni celoživotniho vzděláváni pracovniků v sociálni péči".
Podle textu přednášela ing. Jana Hrdá na pilotním kurzu v rámci
zmiňovaného projektu na jaře 2003.
Cílem činnosti občanského sdružení PROSAZ je sociální rehabilitace osob se zdravotním postižením, obhajoba jejich právem chráněných zájmů, realizace programů přispívajících ke společenské integraci občanů se zdravotním postižením.
Svou činnost může rozdělit na čtyři hlavní oblasti. Oblast volného času, oblast poradenskou, oblast zaměstnávání zdravotně postižených občanů a oblast vzdělávací.


[Publikace] Psychologie stárnutí – Stuart-Hamilton
Psychologie stárnutí
Přehled poznatků o psychologických aspektech stárnutí.
Autorovi se podařilo spojit vysokou odbornost se čtivostí a srozumitelností. Probírá všechny základní okruhy psychologické problematiky stárnutí a stáří a věnuje se také budoucnosti oboru gerontologie. Čtenáři ocení i rozsáhlý slovník termínů z oblasti gerontologie a gerontopsychologie.

Vydalo nakladatelstvi Portál, rok vydání 1999
ISBN 80-71782-74-2


Zveme na mezigenerační setkání, s cílem nahradit pasivní, převážně encyklopedické znalosti, aktivním poznáváním po celý život.
Pořádá Muzeum hlavního města Prahy v rámci evropského roku zdravotně postižených ve spoluprací s Ambulancí pro poruchy paměti FNKV Praha 10 a o.s. Hestia Národním dobrovolnickýcm centrem ve dnech od 6.10. - 8.10. 2003 od 14.30 - 20 hodin, vstupné 20 kč, zacházení vlídné.
V pondělí trochu teorie - prevence deprese, formy celoživotního vzdělávání, vzdělávací a kulturní programy pro seniory, ale především praxe - umění a řemesla.
Úterý: kulturní paměť minulosti až po současnost, v odívání, technice, vězenství. Hledání vlastních kořenů, zachycení pamětí a rodu v písemné podobě, v překladech. Význam kavárenských povalečů a kaváren na půl cesty.
Středa: výběr nabídek kurzů internetu pro starší a začátečníky, knihovny pro všechny generace, ekologická vzdělanost, dobrovolníci mezi námi. Sport pro každého - v parčíku před muzeem.
Podrobný program je k dispozici v pokladně muzea.
[Publikace] Ageismus - Průvodce stereotypy a mýty o stáří – Tamara Tošnerová
Ageismus - Průvodce stereotypy a mýty o stáří
Jsou u nás diskriminováni starší občané? Jak a kde vznikl termín ageismus? Jak se dívají na stáří sami senioři, lékaři, studenti policejní akademie, mladí muži na civilní službě v nemocnicích? O tom všem pojednává naše publikace.

Vydala Ambulance pro poruchy paměti, rok vydání 2002
ISBN: 80-238-9506-0
CRPDZ je sdružení právnických osob, nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je napomáhat procesu rozvoje péče o osoby s duševním onemocněním v České republice. Prostřednictvím nových služeb (sociální centra, case management /osobní asistence/, asistence v bydlení, krizová asistence, chráněná práce, přechodné zaměstnávání a další) lze účinně napomoci ke vřazení nemocných do běžného života, jejich uzdravení nebo aspoň zmírnění průběhu nemoci.

Prodejna, možnost půjčování mechanických skládacích vozíků, katalog, nabidka i repasovaných pomůcek

[Odkazy] Hospic
Hospic je specializované zařízení, poskytující tzv. paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské (kurativní) péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byli vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Neslibuje vyléčení, slibuje léčitelnost. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován. Bohužel, to se tak někdy nestává, což pak ztěžuje situaci jak pacientu samotnému, jeho rodině, tak i odbornému týmu v hospici.

Národní dobrovolnické centrum v rámci občanského sdružení Hestia vede programy a projekty v oblasti dobrovolné činnosti. Získáte zde informace ohledně dobrovolnictví, tedy o pomoci dobrovolníků, kteří dochází na příklad do domácností i k lůžku smysluplně vyplnit čas nemoci, stáří či samoty.
Najdete zde informace o dobrovolnických centrech a dalších programech programech v řadě měst České republiky i v zahraničí. Stejně tak se zde můžete přihlásit, pokud byste chtěli působit sami jako dobrovolníci.

Organizace, určená pro nemocné po úrazu spojeném s poraněním míchy, kteří se mohou pohybovat pouze s pomocí ortopedického vozíku, nabízí informace (například je zde k dispozici příručka „Paraplegie, tetraplegie“), konzultace, pomoc při výběru, vyzkoušení a získání vhodných kompenzačních pomůcek, sociálně právní poradenství atd.

Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: