Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o nevlastního otce

27.9.2014 | Romana

Dobrý den, mám nevlastního otce, který mě vychovával od 4 let. Nyní, ve věku 83 let se stal ležícím, inkontinentním s počínající demencí. Žije s mou matkou, které je 69 let a péče o něj je pro ni velmi vyčerpávající (otec vyžaduje její neustálou přítomnost u lůžka, v posteli chce zvedat do sedu - sám se nezvedne), ale leží tak 1 vteřinu a chce sednout, opět sedí 1 vteřinu a lehá si (asi tak 50x za minutu), což matka již odnáší bolestmi zad (o víkendu k ní jezdím a pomáhám a i já mám již bolesti zad), otec ji budí i v noci, když nemůže spát.
Chci se zeptat, je nějaká pomoc? Mohu já, jako nevlastní dcera, požadovat příspěvěk na péči, když bych byla přes den u rodičů a na noc jezdila ke své rodině? Praktická lékařka MUDr. Šemetilo je velice laxní, matce řekla, že s tím nemůže nic dělat a že ví, že je to těžké. Napsala jí jen předpis na pleny, ale jinak neprojevuje žádný zájem. Je nějaká možnost, že bych své matce ulehčila?

O příspěvek na péči může požádat vaše maminka a vás pak může vyplatit. O konkrétní pomoc můžete požádat zdravotně sociální odbor. Pomoc rodina péči nezvládá, pak nezbývá nic jiného, než ústavní. Je vhodné podívat se na podobné dotazy v poradně, odpovědi jsou identické.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: