Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Babička

10.1.2010 | Lenka

Dobrý den,
babička (89let) je asi 3/4 roku po mozkové mrtvici a prodělaném zápalu plic, je ležící, o sebe se nepostara. Radi se o ni staráme, ale poslední dny začala mít zřejmě psychické problémy. Začíná to jakoby křečí v ruce, pořád s ní hýbe, chce něco vyslékat, přerovnávat, vyhazovat z lůžka a k tomu mluví z cesty a nemůže spát. Má v té fázi také zrychlený hluboký dech a opravdový neklid. Poraďte prosím o co se může jednat a co by jí mohlo pomoci. Co se týká léků uživá na srdce egilok, digoxin, pak furon, na sraženiny anopyrin a také na mozek takový ten lék na povzbuzení pozornosti, myšlení - nemůžu si vzpomenout název.

Děkuji a jsem s pozdravem

Střídají se u babičky jasné chvilky a stavy zmatenosti? Přibývá stavů zmatenosti v odpoledních hodinách? Pravděpodobně se může jednat o deliriósní stavy, provázené příznaky, tak, jak je popisujete. Z léků na srdce se na stavu může podílet digoxin, jehož indikaci by mohl ošetřující lékař přehodnotit, zvážit případnou další medikaci ovlivňující stav s nespavostí. Ostatní léky jsou na snížení vysokého krevního tlaku a pokud jsou v přiměřeném dávkování, výraznějším problémem nejsou.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: