Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Babička zapomíná
28.2.2009 | Michaela Křehlíková
Dobrý den, mám dotaz, který jistě nečtete poprvé. Mé babičce bude letos 84 let a asi před 4 lety měla úraz - zlomeninu krčku v kyčli. Od té doby je u nás a žije společně s naší rodinou v rodiinném domku. Poslední rok a půl měla občas vysoké teploty, které se opakovaly vždy se změnou počasí a protože trpí nízkým tlakem a má kardiostimulátor přičítali jsme to změnám tlaku a podobně. Myslíme si, že ale tyto horečky spojené se zimnicemi mohly postupně ohrožovat její mozek a odumíraly jí některé buňky. Poslední půlrok sledujeme, že v podstatě každým týdnem je starší a "hloupější" nepamatuje si co dělala včera a také - zrovna dnes, když je konec měsíce šla si jako obvykle převléct povlečení. Jenomže si nepamatuje že jsme jí ho minulý týden třikrát převlékali. Každý den je to stejný kolotoč a ona si akorád myslí, že jsme si na ní zasedli, že z ní chceme dělat blázna a že se jí chceme zbavit. Chápu, že je to pro ní hrozné, ale neměli bychom navštívit odborníka? A jestli ani kam máme jít? Děkuji za odpověď.
Návštěva lékaře by byla žádoucí. Vhodné je začít u praktického lékaře, neboť zná babičku nejlépe, včetně léků, které jí píše. Zváží doporučení buď na psychiatrii nebo na neurologii k podobrobnějšímu vyšetření z hlediska poruch paměti. Proces, pokud by se jednalo o demenci, lze v jisté fázi zmírnit a bylo by škoda, kdyby babička na vyšetření nešla.