Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
boj
16.2.2011 | Věrča
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat ohlendě naší babičky. Bydlíme s ní po smrti dědečka už několik let. Má vlastní vchod do domku a vlastně bydlí sama. Od dědečkovi smrti (což už je téměř 6 let) nechce žít normální život a dokonce si usmyslela, že je nemocná. Nechce chodit ven, šlo by to jedině násilím, nebaví se se sousedkama a je stále doma. Nevaří si, protože ji to nebaví a proto taky nejí. Moji rodiče pro ni dělají víc, než kdy pro své děti, ale stejně je vše špatně. Můj otec, její syn, už je tak protivný, že s ním není kloudná řeč. Babička se nám ztrácí, ikdyž je zdravá, ničí naši rodinou pohodu. Proto vás žádám o radu, jak ji namotivovat, abychom ji dostaly alespoň na procházku. Děkuju s pozdravem
Máte dojem, že po smrti manžela se babička zásadně změnila? Co pro ni jeho smrt znamená? Jaká byla dříve? Máte dojem, že by jí mohla pomoc lékařská intervence? A to proti její vůli a v jejím zájmu? Máte pocit, že svým jednáním ohrožuje sebe, je nebezpečna sobě? Pak proberte situaci s praktickým lékařem, zda by viděl způsob pomoci, zda i on vidí depresivní ladění. Motivovat k procházce za daných okolností není šťastný, má význam pro vás, zřejmě nikoliv pro babičku. Někdy je ale s výhodou dát návrh na společnou návštěvu hřbitova.