Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Částečné zbavení svéprávnosti
17.11.2010 | Aneta
Dobrý den,
doufám, že můj dotaz odpovídá kritériím, tudíž bude zodpovězen.
Mám 56 letého strýce, který pobírá částečný invalidní důchod. Je to alkoholik, všechny peníze propije a neplatí poplatky za dům, který vlastní s mou matkou. Má matka vlastní pouze čtvrtinu domu. Scénář je pokaždé stejný. Na začátku měsíce přijde důchod, týden u něj bbydlí banda příživníků a propijí celý důchod. Poté nakolenou přileze za mojí matkou, která mu sice nerada, ale z lítosti poplatky zaplatí a doveze i jídlo. Na Úřad práce také nechodí, nevíme si s ním rady. Pro částečné zbavení svéprávnosti je nutno nějaké vyšetření, jinak není soudní líčení možno uskutečnit. Na žádné vyšetření ho jistě nedostaneme, je agresivní a myslím, že i psychicky narušený. Prosím poradte co s ním.
Předem Vám děkuji za odpověd.
Dát návrh soudu na omezení způsobilosti k právním úkonům i bez lékařského vyjádření. Případně dojít osobně na opatrovnický soud dle místa trvalého bydliště a dohovořit se s tamější úřednicí o postupu.