Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Co dělat?
26.4.2006 | Alena Ondráková
Otec trpí Alzheimrovou chorobou, není schopen již o sobě rozumně rozhodovat. Již 9 měsíců máme pdanou žádost o zbavení svéprávnosti.Když jsem žádost urgovala bylo mi sděleno,že mu byl přidělen opatrovník, který nás bude kontaktovat a dál žáležitost řšit. Za celou dobu se nám nikdo neozva a kontakt na něho nám nebyl poskytnut. Podivuji se nad tím, já jako dcera nemám možnost kontroly jeho účtu a ani možnosti z něho hradit otcovy potřeby a cizí člověk ano. Mám strach ,aby nnedošlo k vytunelování účtu a otec nebyl bez prostředků. Mám dotaz zda se jedná o standartní postup a jakým způsobem donutit opatrovníka aby se mnou se kontaktoval a žáležitost dál řešil? Děkuji za odpověď
Zřejmě se jedná o stanovení opatrovníka pro řízení. Zkuste si zodpovědět následné otázky. Kdy byl a kým a zda vůbec byl otec vyšetřen pro účely soudně znaleckého zkoumání? Kde v současnosti otce máte umístěného, zda máte o situaci přehled? K soudu jste dali návrh nebo podnět ohledně omezení způsobilosti k právním úkonům? V případě, že jste dali návrh, pak jste účastníky řízení a jste o všem informovaní, byť zřejmě soud pracuje velmi pomalu. V případě podnětu nejste účastníky řízení. Vyjádřili jste se k osobě opatrovníka? Koho jste doporučili? Až budete mít v odpovědích jasno, obraťte se na daný soud na opatrovnické oddělení osobně.