Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Crohnova choroba
23.6.2006 | Zdenka Špaltová
Můj přítel má Crohna, není to s ním tak špatné, ale já o té nemoci skoro nic nevím. Potřebovala bych poradit. Je mu devatenáct let, jeho máma se o něm moc dobře stará. Bojím se že já to nezvládnu. Jsme spolu už dva roky. znám jídla které nesmí jíst...zajímalo by mne jestli je nějaká metoda zaručené, nebo alespoň ,zmírňující léčby tohoto onemocnění...prosím pomozte mi. Děkuji předem za odpověď Zdenka
Zaručené není nic, o nemoci je potřeba, tedy o jejím průběhu, aby byl především informován nemocný sám. On zná své tělo, ví co může či nemůže pro něho udělat, po čem se zhorší. Protože u této choroby současná léčba neléčí příčinu, ale pouze příznaky onemocnění, případně následky a komplikace. Příčina není jasná. U Crohna se na průvodních potížích podílí i psychika. U dětí se na pomoci podílí rodiče, to je zcela pochopitelné, prožívají chorobu s ním, snaží se pomoci zabránit novým projevům, mluví s lékařem. Ovšem u Crohna preventivní opatření nejsou jen o jídle, ale o komunikaci, což je obecné u nemocí vůbec. Co se skrývá pod větou "máma se o něj moc dobře stará"? Co si sama pod ní představujete a čeho se obáváte, že nezvládnete? Ohledně informaci o nemoci se podívejte na internet /víte o nemoci už dva roky/ a především se domluvte se s svým přítelem, který odrůstá z dětského věku a svou nemoc bude řešit postupně sám.