Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Dávky na bezmocnost
19.7.2007 | Jiří Pecháček
Dobrý den.Mamince je 79 let a žije již půl roku v ůstavu sociální péče v Janově.Pobírá částku na bezmocnost ve výši 4000Kč,Kterou odevzdává celou v ústavu.Takže celkem i s nájemném platí měsíčně kolem 11000Kč.Měsíčně platí za léky kolem 1000Kč,teď chtějí,aby si platila i pleny.Když byla u nás doma,toto vše jí psal doktor.Ptám se proto,nač ústav dostává příspěvek,když si matka hradí vše ze svého.(Doma z tohoto příspěvku hradila náklady na svou péči a to by mělo fungovat i domově důchodců).Můj dotaz se týka toho,zda je správné,že po ní ctějí takovéto platby a pokud ano,nač si berou tento příspěvek,když matka platí vysoký nájem za pobyt a péči.Děkuji za odpověď Jiří Pecháček Litvínov
Maminka pobírá příspěvek na péči, který patří tomu, kdo se o ní stará, v daném případě ústavu. Podívejte se jakou smlouvu jste s maminkou uzavřeli s vedoucím ústavu, zda ústav od doby podpisu svévolně neporušuje jednostranně dohodu a podle toho postupujte. Zjišťoval jste, proč tomu tak je? Zda má ústav v současnosti praktického lékaře, který má možnost pleny psát, či nepřekračuje stanovený limit pojišťovnou? Tudíž se sankcemi? Rovněž nezapomeňte, že maminka platí provoz celodenní ústavní péče a stravy. Případně, zdá-li se vám platba drahá, zvažte, zda by matce nebylo lépe doma s pomocí zajištěné terénní služby. I ve světě celoústavní péče přichází v úvahu až po vyčerpání všech možností terénní služby - je finančně náročná.