Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
domluva
16.9.2016 | Ivana
Bydlím s tatínkem v rodinném domě. Naprosto se nám odcizil, omezil komunikaci s námi, probrat záležitosti týkající se soužití je naprosto nereálné. Nelze nastavit jakákoli pravidla. Má pocit, že vše skvěle zvládá a my jej šikanujeme, když něco chceme. Obvodní lékařka odmítá pomoc s tím, že se jedná o rodinný problém. Vidím stále příspěvky o tom, jak se okolí chová špatně k seniorům, já mám problém opačný. Pokud si senior neuvědomuje své chování k okolí a nepřipouští si obtíže k nikomu a nikam k lékaři nepůjde jedná se o patovou situaci. Lékaři obvykle nechtějí nic řešit, prý jim to zdravotní pojišťovna nezaplatí a tím paradoxně utvrzují v názoru že seniorům nic není. Maximálně vám řeknou že je senilní, ale jeho stav odpovídá věku!
Obvodní lékařka nechápe vaši nedohodu s otcem jako zdravotní problém a vám nezbývá, než toto přijmout a pokusit se upravit s ním komunikaci. Ne všechno vyplývá ze zdravotního stavu, uvažte, co vše na jeho odcizení podílelo. Můžete problém a obavy konzultovat se zdravotně sociálním odborem v místě trvalého bydliště. Jen v případě, že splňuje váš otec formulaci "nebezpečný sobě a okolí", lze volat lékaře i policii. TT