Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
dotaz
15.1.2008 | Śárka Gorgolová
Dobrý den,mám prarodiče ve věku 83 a 84 let.Již nejsou schopni sami se o sebe postarat.Zatím jsme se všichni členové rodiny na péči podíleli.Pobírají příspěvky pro bezmocnost,I. a II. stupeň.Bydlí v samostatném bytě,ale nyní si je bude brát má matka k sobě.Budou mít nadále nárok na příspěvky a jak postupovat v případě mé matky/jejich dcery),pokud bude muset zanechat zaměstnání a věnovat jim 24hodinovou péči.Zbývá jí odpracovat 9 měsíců do starobního důchodu.Děkuji
Příspěvky pro bezmocnost přestaly existovat, zřejmě se jedná o příspěvek na péči, ovšem I a II rozhodně neodpovídá 24hodiné péči. Je potřeba realisticky uvážit, jak na tom prarodiče skutečně zdravotně jsou, v čem jsou objektivně závislí na péči. A zvážit, zda podat nový návrh na přehodnocení výše příspěvku na péči, či přehodnotit maminčin návrh.