Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
dotaz
12.6.2005 | Bohdana Stachová
Vážená paní doktorko,
můj syn má opravdu stále větší bolesti hlavy. Podstoupil vyšetření ( MR a CT mozku), krev je O.K., ale i když se léčí na paranoidní schizofrenii, nemyslím si, že by měl trpět jako kůň.
Přestává věřit doktorům, mně, přátelům. Prášky i injekce lékařů pravidelně bere, nekouří a nepije, drogy nikdy nebral. Sám si zašel na přeléčení v měsíci listopadu 2004 do PL.
Je možné, aby měl tak veliké bolesti hlavy, že má doslova helmu začínající na temeni hlavy, trne mu čelist, cítí i lícní svaly, tato bolest začínala po nějaké fyzické námaze(hrál do roku 2003 hokej od malička, dnes je součástí jeho každodenního života. Dopoledne po večerní dávce léků není schopen pro bolesti hlavy mluvit, pracovat, normálně fungovat.
Je možné, aby jako jediný z léčebny měl stále sluchové halucinace? Není žádný simulant, má IQ 130, svou nemohoucnost si plně uvědomuje. Je možné. aby poruchy myšlení spojené s bolestmi způsobila jiná tělesná vada než je jeho před léty stanovená diagnóza. Poradíte nám ?
Mgr. Bohdana Stachová
Ps: Na schizofrenii se léčí od roku 2000, bez žádného pokroku.
Vážné onemocnění syna vás pochopitelně sužuje a trápí. Ale dlouhodobě sluchové halucinace nemá v léčebně jen váš syn, není jediný. Duševní choroba si nevybírá, týká se všech, bez ohledu na intelekt. Bolest hlavy a její interpretaci je potřeba probrat s ošetřujícím lékařem vašeho syna, naše poradna se schizofrenii nevěnuje, naše poradna je zaměřena na pečující starající se o staršího těžce nemocného příbuzného.
Doporučila bych vám k přečtení např. knížku Kamila Kaliny: Jak žít s psychózou, jak sama vidite, je lepší mít lepší vhled do problematiky.