Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Dotaz k péči o babičku
30.12.2004 | Adéla Neubauerová
Vážená paní doktorko,
obracím se na Vás s kvůli babičce. Babička (84 let) si v srpnu zlomila nohu, 3 měsíce pobyla v nemocnici takřka bez rehabilitace na ošetřovatelských lůžkách, nyní je pacientkou léčebny v Košumberku (kde je velmi spokojená). Chodí s chodítkem, berle minimálně, potřebuje pomoc při koupání i oblékání. Vzhledem k tomu, že její dcery se o ni nemohou starat (kvůli svému zdravotnímu stavu), a babička nemůže sama obývat svůj dům, ptám se tedy, jak dále postupovat? Podat žádost o uimístění do DD? Zajistit ošetřovatelku?
Obávám se však dlouhé čekací lhůty do DD.
Předem děkuji za odpověď.
Bylo by vhodné probrat situaci se sociální pracovnicí v léčebně. Není jasné, kde a v jakých podmínkách babička bydlí, zda v regionu je možno zajistit pečovatelskou službu - ta disponuje tím, co zmiňujete. V tom vám sociální pracovnice může pomoci. Nejsou zanedbatelné sousedské vztahy babičky a místní kontakty. A taky, co si o situaci myslí a co by chtěla babička sama. Neboť od toho se odvijí její další osud, se žádostí o umístění do DD musí babička souhlasit.
Podívejte se i do Příručky pečovatele, jsou v ní i postupy a možnosti.