Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Dotaz - péče o osobu blízkou
30.1.2011 | Alena
Dobrý den. Mám ČID a starám se o osobu blízkou se IV. stupněm závislosti. Mám v této souvislosti několik dotazů.
1.) Mohu o maminku pečovat jako dosud a pobírat státní příspěvek za péči i kdyby mi byl uznán plný invalidní důchod?
2.) Jak se má péče projeví na starobním důchodu, budu na něj mít nárok? Péče bude za předpokladu života maminky jediná činnost jež budu do odchodu do důchodu vykonávat (věnuji se ji od 50 let) při ČID. Lze péči zahrnout do příjmů nutných k posouzení a stanovení výše starobního důchodu?
3.) Pokud by se stalo, že bych tuto péči postupem času přestala zvládat a dala maminku do domova důchodců, budu mít na základě této péče nárok na podporu v nezaměstnanosti než si najdu práci?
Děkuji
Můžete dál pečovat, je otázkou jak zvládnete péči o osobu s těžkým postižením, když váš zdravotní stav se zhoršuje. Příspěvek na péči se do starobního důchodu nezapočítává.