Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Jak dal?
11.6.2015 | Lenka
Hezky den, rada bych se zeptala jak dale postupovat a zda vubec jsou nejake cesty v nasi rodinne situaci. Maminka jiz rok a pul denne dojizdi pecovat o dedu 81 let. Sam se nevykoupe, naji se, ale jidlo si neprychysta, nachystane leky si zapomene vzit. Trpi stareckou demenci. Posledni asi mesic se situace zhorsila tak, ze prestal ovladat sve vymesovani, pokali se, behem chuze moci a ani o tom nevi. Maminka chodi denne do prace a za dedou jede odpoledne rovnou ze zamestnani, takze ho pak omyje, da mu jidlo, nachysta leky, ale to v jakem stavu ho najde je vzdy otazkou. Dnes byla domluvena vstupni prohlidka na LDN, odmitl se obleci a odjet kamkoliv autem. Proti jeho vuli nic nezmuzeme. Ale situace je jiz neunosna, nechceme se dedy zbavit, ale aby zil a dozil dustojnym zpusobem. Vubec si nevime rady, jak dal postupovat :(
Je otázkou, jak se postavíte k jeho vůli, která je ovlivněna chorobou, demencí. Často ve prospěch nemocného postiženého těžší demencí nebývá jeho původní přístup. Nově se nechce mýt, oblékat, chodit. Či naopak chce věci, které mu škodí (diabetik cukr). Postavte si otázku, zda spontánní chování dědečka jej neohrožuje, zda by bez pomoci a péče blízkých by se jeho zdraví nezhoršilo. Postižení se syndromem demence mohou změnit své chování, jedná se však o patologii, která je může v následcích ohrozit na životě.