Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Jak jednat s nemocnou maminkou
1.1.2012 | Eva
Dobrý den, moje maminka začala mít velké potíže s krátkodobou pamětí a se jmény. Neurolog zjistil multiinfarktové postižení CNS. Když s maminkou mluvíme, nevybavuje si jména, tak je doplním, někdy si nevybavuje slova a chce, abychom ji doplnili, tak to děláme. Jindy se stane, že nevíme, co chce říct, tak je na nás naštvaná a myslí, že ji schválně nechceme doplnit. Často se uráží. Několikrát se stalo, že začala mluvit nesmysly, typu, že její maminka se chudina nedožila ani 50 let, přitom zemřela v 68. Když jí říkáme, že to není pravda, že se dožila 68, tak se naštve a hádá se. Máme s ní jednat jako s opravdově dementním člověkem a raději s ní nediskutovat a jen jí všechno odkývat, i když mluví nesmysly? Jinak je zatím ještě normální a bydlí sama.
Z vašeho příspěvku nevyplývá, kolik je vlastně mamince let, zda šla do předčasného důchodu, či je v něm dlouho, nakolik ji komplikují potíže s krátkodobou pamětí praktický život. Tyto sociální faktory jsou stejně důležité jako tělesná diagnoza. Poté zvažte, zda diskuze o nesmyslech (že přiřadila jiný věk úmrtí matky?) mají význam a kdy a hlavně proč. Píšete, že je ještě normální a bydlí sama. Nedělá každý z nás občas chyby? Byla maminka dříve ochotna přiznat vlastní chybu? Změnily se její osobnostní povahové vlastnosti? Spíš se jedna o toleranci k nemocnému člověku a do budoucna uvažovat o možnostech dohledu a případné péče.