Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jak našeho dědu postavit na nohy?

20.2.2010 | Lucie

Dobrý den, chtěla bych se tu zmínit o mém dědovi, který má těžký život, ale doposud se naštěstí nevzdal. Když mu bylo 39 let měl mozkovou mrtvici, z které vyvázl, tím že nemluvil... po několika letech se mu opět řeč vrátila... (to jsem ještě nebyla na světě,znám to jen z vyprávění).... v 53 letech měl druhou mozkovou mrtvici, z té opět ztratil řeč... říkal jenom taky,taky... ale všichni jsme byli rádi, že z toho opět takhle vyvázl, mohlo to dopadnout hůře. Po dvou letech dostal rakovinu, doktoři říkali, že mu zbývá do Vánoc života, protože měl rakovinové nádory skoro po celém těle. Chodil na pravidelné chemoterapie, byl na hodně operací, a po dvou letech se z toho dostal úplně. Nyní bude dědovi 64 let a opět ho postihlo zlé... v září roku 2009 měl třetí mozkovou mrtvici, z ní se zatím úplně nedostal.... od září leží v nemocnici, už teda ve čtvrté. Když se mu to stalo, tak nemohl sám dýchat, byl napojený na přístroje, měl ochrnutou jednu nohu, a odumřela mu část mozku, která dávala podnět k jídlu. Nyní už noha ochrnutá není, postupně ho učili znovu dýchat samotného, podařilo se. Ale nechtěl jíst, tak mu začali dávat umělou stravu rovnou do žaludku. Stále tam má tu sondu danou, ale babička mu každý den vozí rozmixovanou normální stravu a už mu to začíná chutnat, je vidět že se mu vrací chuť k jídlu. Odpojili mu trubici, kterou měl zavedenou v krku, nemluví. Hlavní problém, kterého se všichni obáváme je, že už se možná nikdy nepostaví na nohy, od září na nich nestál, je moc slabí, ani se sám neposadí, sám se neudrží,aby seděl, hrozně moc zhubl. Minulý týden ho babička vzala na vozíček v nemocnici a jezdila s ním po chodbě, zvracel po tom. Ted ji doktor slibil, že si ho bude moci vzít domů příští týden, proto odešla do předčasného důchodu, aby se o dědu mohla starat. Nejvíce se všichni snažíme, aby opět začal chodit a pořádně jíst, tedkon mu koupili polohovací postel z nemocnice. Hlavní otázku tedy, kterou Vám chci položit je... jak docílit, aby znovu chodil? Babička je schopná mu dělat rehabilitace... nebo co jiného by ještě mohlo pomoci? jakým způsobem ty rehabilitace dělat? Je šance, že ještě bude chodit? přeci nebude po zbytek života odkázán na postel a vozíček. Vždyť je mu teprve 64 let, a snad si zaslouží se ještě postavit na nohy. Děkuji za všechny možné rady.

Babička by se měla spojit s ošetřujícím lékařem. Ten může doporučit a zajistit ještě před propuštěním domácí zdravotní péči, ktará by měla disponovat i rehabilitačním sestrou, dál ji může psát praktický lékař. Babička, či kdokoliv z vaší rodiny by se pochopitelně měl kontaktovat s rehabilitačním pracovníkem v nemocnici a seznámit se s možnostmi rehabilitace vhodné pro dědečka. Je vhodné přečíst si v poradně doporučení na podobně kladené otázky.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: