Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Jak pečovat o nemocnou babičku
26.2.2009 | jana
Dobrý den, pečuji o babičku, která má dle lékařské zprávy demenci alzheimerovského typu, v praxi to znamená, že si nepamatuje věci, které se staly před 5 minutami. Je nesoběstačná v běžném životě, prakticky není možné jí nechat ani chvíli bez dozoru. Když se jí snažím vysvětlovat vci oledně hygieny (že by neměla zastlávat pokálené prádlo do postele a tak), tak se urazí, že si na ní vymýšlím, a je uražená. Poraďte mi prosím - je lepší se s ní o ničem nebavit a tyto věci nevysvětlovat, nebo existuje způsob, jak s takto postiženým člověkem komunikovat, aby pochopil, co po něm chci. Děkuji za radu. J.
Jak sama vidíte, nemá význam vysvětlovat postiženému člověku demencí věci, které udělal chybně. On si je nepamatuje. A tudíž nepochopí a může reagovat popudlivě. Lze společně řešit věci bezprostředně následující a pod dohledem. Problém znají dobře rodiny, které se pokouší řešit podání léků u takto postiženého rodinného příslušníka telefonicky. Ten položí s tím, že si jde vzít lék, odejde k televizi, vzápětí zapomene na léky i telefon. V tom tkví ona nesoběstačnost a závislost na péči další osoby. Režim postiženého člověka demencí je odlišný od zdravého. Proto ústavní i denní centra určená pro seniory by měla být svým režimem rozdílná pro nemocné postižené touto chorobou a zdravé, či postižené jinak.