Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Jak se domoci vyšetření naší babičky?
17.11.2010 | Pavla
Dobrý den,
naše babička 85 let si zlomila nohu v krčku a leží na LDN. Až do doby před úrazem byla poměrně soběstačná - sama se najedla, umyla, procházela se o holi po zahradě. Občas tvrdila, že se jí doma ztrácí nějaké věci a obviňovala z toho členy rodiny a některé své věci nepoznávala a tvrdila, že nejsou její a že jí je někdo vyměnil. Nyní v nemocnici se tento stav velmi zhoršil. Neví kde je a připadá nám, že se vrací do minulosti - vybavují se jí události asi z jejího mládí, ptá se na osoby, které již zemřely, ale ona myslí, že jsou živé apod. Dožadovali jsme se opakovaně u ošetřujícího doktora, aby babičce provedli nějaké vyšetření, ale odmítl se slovy - že je to tím, že je stará a že to nemá cenu .... Co můžeme dělat? A jak se vlastně máme k babičce chovat? Stává se, že vůbec nechápeme o čem mluví a ona je pak na nás naštvaná, že ji nerozumíme. Děkuji Vám za radu.
Sdělení, především forma ošetřujícího lékaře je diskriminační, svědčí spíše o jeho vyhoření. Problematika, kterou popisujete, je patologická. Stáří není nemoc, jen ve stáří přicházejí choroby a jednou z nich je popisovaná vztahovačnost, otázky na události a na osoby z minulosti. Není-li schopen ošetřující lékař postavit se situaci čelem, měl by doporučit psychiatrické konzilium. Bylo pak vhodné, abyste se osobně s jeho závěry seznámili a mohli slyšet stanovisko psychiatra.