Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Jak se postarat o nemocného nejlépe doma?
25.10.2005 | Vladislav Roman
Nechceme nechat v nemocnici babičku, která nemůže chodit. Co můžeme udětat pro to, aby byla doma s naší a cizí pomocí? Sami to nezvládneme. Děkuji.
Z vašeho dotazu není jasné, odkud babička je, protože dle velikosti místa lze předpokládat větší spektrum služeb. Nejdřív bych probrala problematiku se sociální pracovnicí nemocnice, se sociálním odborem obecního úřadu, zmapovala bych, jaké terénní služby jsou v místě k dispozici a za jakých okolností. Prolistovala bych Přiručku pečovatele, kde bych si prečetla i kapitolu o emocionální zátěži, uvážila bych, zda si neberu větší sousto, než jsem schopna zvládnout. Zvážila bych, zda mám dostatek znalosti o péči. Zjistila bych, že nikoliv a snažila bych se je doplnit a získat i praktické zkušenosti. Uvážila bych i finanční možnosti, tedy za jakých okolností mám nárok nebo babička na příspěvek a jaký. Zdravotní stav babičky a jeho prognózu bych probrala s ošetřujícím lékařem, co je vlastně důvod neschopnosti chůze. Pak teprve se mohla zodpovědně rozhodnout. A podivala bych se po svépomocné skupině zaměřené na onemocnění, kterým trpí babička.