Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jaký zvolit přístup k "neposlušnému" tatínkovi

3.8.2011 | Jaroíra Zíková

Pečuji 6 let o tatínka, kterému je 87 let. Před 6 lety mu byla amputována pravá noha. Od začátku odmítal chodit o berlích, rozhodl se, že je na smrt nemocný a vyžaduje péči i u těch nejjednodušších úkonů. Je kuřák a doktor mi doporučil, abych mu dvě - tři cigarety denně povolila, že ho to drží při chutí do života. Tak ho každý den vozím ven tak na dvě hodiny, protože doma nekouříme. V poslední době tatínek hodně kašle, špatně se mu dýchá, doktora odmítal. Až minulý pátek, kdy se jeho stav zhoršil, byl hospotalizován na interním oddělení. Zjistili mu zánět jícnu a žaludku a nějaký útvar v žaludku, hystologický výsledek ještě neznáme. Tatínek ale trvá na tom, že půjde domů a to okamžitě, takže mu zítra provedou CT a půjde domů. Ale proč vlastně píšu: tatínek má jenom velice omezený jídelníček - polevky, a to ještě jenom některé, čaj. buchty, krupičná kaše, amolety, jahodové knedlíky. Jiná jídla odmítá. Každý hrneček čaje mě stojí velkou námahu, aby vypil, i když jsem se mu snažila vysvětlit, proč je tak důležité pít. Vím, že staří lidé nemají pocit žízně, ale tatínkovi již začala otékat ta druhá noha, často je dezorientovaný. Každé jídlo do něj dostanu pouze s křikem, nebo s výhrůžkou, že nepůjde ven kouřit. Prosím o radu, jak se mám ke svému tatínkovi chovat, jak ho přinuti pít a alespoň minimálně jíst. Už jsem ze všeho unavená, já říkám "vyšťavená". Tatínkovi se na hýždích objevila proleženina, tak ho mažu, každé dvě hodiny obracím. Každý den ho celého myju, mažu a masíruju. Opravdu potřebuju poradit, jak na mého tatínka. Děkuji J. Zíková

Starat se o těžce nemocného blízkého příbuzného jako jednotlivec, bez možnosti se střídat a konzultovat situaci, je vždy komplikované. Hrozí i větší riziko vyhoření. Bylo by vhodné zapojit domácí zdravotní péči, přes konzultovaci ošetřujícího lékaře v nemocnici a následně praktického lékaře.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: