Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Je to Alhaimer. nebo jiný druh demence?
5.5.2011 | Denisa Novotná
Dobrý den, mému otci je 49 let. Už od mládí měl výbušnou někdy až silně agresivní povahu a byl vždy soustředý sám na sebe. V současné době se jeho ,,asociální" chování prohloubilo. Není schopen zhodnotit probíhající situaci, ve které se nachází, reaguje nedekvátně - např.na úřadě hraje úřednici za zády rádio - reakce - směje se, nahlas vykřikuje, že v rádiu pěkně hrajou, při jízdě v autobuse vyndavá obsah svojí velké nákupní tašky, kterou sebou stále nosí, tato tažka váží cca.10 kilo, ale má ji pořád u sebe. Věci jakoby pečlivě přerovnává a prohlíží si je, nekomunikuje a chová se viditelně agresivně - se zaťatými zuby, je vulgární, křičí ať mu dáme pokoj, že si prohlíží svoje věci, když se ho snažíme upozornit, že jeho chování není normální, ještě víc se rozzuří.Doma si z věcí a různých i najitých drobností staví - rozmísťuje předměty po stole a skříních, hlídá jejich polohu a kdykoli se vrátí z venku, ihned jde k těmto věcem a prohlíží si je, aby zjistil, zda se s nimi nehýbalo. Jedná se o např. o přívěšky na klíče, hračky kinder vajíček, různé kameny apod. Neustále, každý den obviňuje všechny kolem sebe z manipulace a posouvání těchto předmětů, tvrdí,že mu někdo přeskupuje věci a sahá na ně. Rozčílí se vždy k nepříčetnosti. Dochází do zaměstnání, ale není schopen být flexibilní - má ulpívavé, jednotvárné a neměnící se návyky. Pokud někdo ze spolupracovníků zasáhne do jeho,,rituálu" je rozhozený a opět dostává vztek. Již hotovou práci dělá znova i přesto, že to není potřeba. V práci nepřijímá potravu. Je schopen nejíst několik dní. Potom vyčítá a připomíná svému okolí,že se nenajedl, je unavený a podrážděný. Bezdůvodně útočí slovně i fyzicky. Jídlo, které neshledá dostatečně přijatelným, což se nedá nikdy odhadnout, kdy to bude, klidně vyleje do dřezu, nebo vyhodí do koše. Střídají se u něj nálady - kdy se vysmívá a nálada, kdy je vzteklý natolik, že máme strach z fyzického napadení. Vše dělá bezdůvodně. Nevíme proč se takto chová. V domácnosti nechce, aby někdo sahal na video, rádio, či přepínal televizi, otevíral okna,on sám nezvedá telefon. Snaží se urážlivými a někdy až velice nevhodnými poznámkami, které jsou na hranici sex. narážek ponižovat svoje okolí. Dává najevo svůj nezájem a lhostejnost k ostatním členům domácnosti. Neodpovídá na pozdrav a sám nikoho nezdraví. Pokud potká někoho z rodiny na ulici dělá, že ho nevidí, nepozdraví. Bohužel tohle není nějaké stěžování, pouze jsem se snažila popsat, jak se projevuje, aby bylo možné to lépe zhodnotit a udělat si o jeho stavu obrázek. Skutečně si sním nevíme rady.
Problémem je, že v jistých situacích si zachovává ,,zdravý rozum", je schopen jednat logicky, něco opravit, vyřídit apod. Takže na něm na první pohled není v celku nic poznat.
Nevíme tedy, zda se jedná o počínající Alzhaimerovu demenci, kterou měla jeho matka i babička, nebo je to duševní choroba či schválnost.
Jeho chování je neúnosné a zhoršující se tendenci. Jsme z toho psychicky vyčerpaní. Prosím o radu, jak máme postupovat, při odhalování oco se jedná a jak následně postupovat, pokud se potvrdí dg. Alzhaimer.
Děkuji Novotná D.
Bylo by zapotření, aby byl váš otec vyšetřen, upřednostnila bych po psychiatriii - neurologii, neboť tento obor disponuje zobrazovacími technikami (včetně magnetické rezonance) pro vyšetření hlavy. Nepíšete, jak dlouho trvá stav, ale došlo zřejmě k hrubé změně osobnosti a to nikoliv ve stáří. Netroufala bych si bez podrobnějšího vyšetření dělat závěry.