Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


kam s dědou

9.6.2009 | Ivana

Dobrý den ,potřebovala bych poradit.Moje matka umírá/těžká cyrhoza jater- je měsíc v umělém spánku/starala se o otceten /60/ten je po 2 mozk.mrtvicích a je v plném invalidním důchodu.Otec je na mou matku velice citově závislý.Je nesamostatný,ochrnutý na pol.těla.Matka se o něj starala, jak o malé dítě.Otec co je matka v nemocnici nechce ve svém bytě zůstat sám, vyhrožuje, že skočí z balkonu a nebo sní prášky, ale v bytě sám nezůstane,jsme 4 sourozenci, proto si ho bereme po pár dnech k sobě domů jenže je to velice těžké máme svou prácí,rodinu sestra má 2 malé děti.Takto pendluje každé 3-4 dny mezi námi /dětmi/.Jsme z toho všichni vyčerpaní, je náladový,vyžaduje neustálou pozornost a péči /hygiena,oblékání,jídlo atd./nosí pleny má prostatu/nechce zůstat ani 5 min.sám v bytě, nechce chodit ven.Chodit může i když s holí a pomalu.Jen leží na pohovce a kouká na TV.Chodíme denně do nemocnice za maminkou jsme všechny vyčerpané a podrážděné.Tak bych se chtěla zeptat na koho se máme obrátit a jak postupovat dále, existuje nějaké zeřízení pro takové lidi?Např.LDN,dům s peč. službou apod.? Musíme takové zařízení hledat sami nebo to vše vyřídí ošetřujicí lékař?Financuje si to každý sám nebo to jde přes pojišťovnu?Děkuji Ivana

Myslíte pro maminku nebo pro otce? Otázka mi není zcela jasná. Pokud máte na mysli otce, tak má jistě zařízený příspěvek na péči, z něhož lze financovat sociální služby, které jsou placené. Potřebuje-li táta domácí zdravotní péči, je potřeba situaci probrat s praktickým lékařem, ta je placena z pojištěni. Zařízení si hledá rodina dle spádu a vlastního výběru. Lze najít v adresářích např. MPSV a řady dalších. Je vhodné podívat se do rubriky na našem webu "Kde hledat pomoc". Konkrétní pomoc v tápání vám mohou usnadnit pracovníci zdravotně sociálního odboru.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: