Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
kde a jak získat diagnózu
14.10.2008 | Miroslava Randová
Dobrý den,
moje teta byla v pátek 10.10 přijata do nemocnice za účelem vyšetření a transfuze krve. Pan doktor měl podezdření na vnitřní krvácení. Na interně nebylo místo, tak ji přijali na chirurgii - že je to v pořádku. Teta podstoupila vyšetření RTG a sondu do žaludku. Obě vyšetření byla v pořádku. V sobotu jsme ji přišli navštívit a teta byla velice zmatená, mluvila z cesty a mnohem hůře než před hospitalizací se pohybovala. Podle slov sester byla i agresivní, byla připoutaná. Ten den dostávala svou druhou dávku krve. Lékaře se mi v sobotu nepodařilo zastihnout. V neděli jsme dorazili do nemocnice okolo 11.00. Teta již měla problém donést lžici k ústům a to samé s pitím. Dostávala glukozu a za naší přitomnosti další krev. Tentokrát se mi podařilo sehnat lékaře. Řekl, že teta evidentně hospitalizaci nezvládá a napsal mi papír na psychiatrii. Také souhlasil s ukončením hospitalizace v pondělí v 10.00hod -13.10.
V současné době máme tetu doma a objednala jsem ji na zítra na psychiatrii.
Teta ze za ty tři dny změnila z člověka, který byl schopen (s berlema) dojít na záchod, bez problému se nasíst a číst si na člověka, který musí vynaložit obrovské úsilí, aby se trefil lžící do pusy. Stále má částečně zavřené oči a jen stěží a po delší době je otevírá, těžko se soustředí.
Nevím co se stalo (zpráva z nemocnice ještě nebyla našemu panu doktorovi doručena).
Mám několik dotazů:
Jak mohu zjistit co se stalo, zda měla teta nějakou mrtvičku nebo u ní propukla demence nebo něco jiného?
Co bychom měli udělat v současné situaci?
Jak se co nejlépe starat o takto postiženého starého (tetě je 89) člověka?
Kde mohu dostat rady a zda máme nárok na nějaké pomůcky?
Teta má také 23.10 jít na vyšetření střev. Chápu nutnost tohoto vyšetření, jen si nejsem jista, jak to celé provést, aby to proběhlo v pořádku - projímadlo, plíny, převoz. Máte nějakou radu, jak postupovat?
Předem děkuji
U vaší tety pravděpodobně proběhl či ještě probírá deliriosní stav, bývá častý při přijetí do nemocnice, při změně prostředí. Obávám se, že psychiatrické vyšetření bude mít jen podpůrný význam, farmaka zmírní jen případné poruchy chování, případně zklidní. Což si myslím, že ani není potřeba. Stav by se měl pozvolna upravit i bez intervence. Vyšetření střev za daných okolností bych doporučovala jen v případně ohrožení života. Diagnostý pobyt nad věk 75 let v nemocnici je potřeba vždy zvážit, upřednostnit řešení v ambulantních podmínkách včetně pomocí domácí zdravotní péče. Ta by pomohla i s případnými pomůckami. Zkuste se v tomto duchu domluvit s praktickým lékařem.
Bylo by záslužné celou situaci napsat do našich Příběhů, až budete vše vyřešené a budete mít chuť.