Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
KDO MŮŽE POMOCI PŘI SOUZENÍ ZPŮSOBILOSTI K PRÁVNÍM ÚKONŮM-KE SVÉPRÁVNOSTI?
10.7.2008 | Uršula
Dobrý den,
jsem poskytovatel sociální služby v domě s pečovatelskou sloužbou. Bydlení má na starost obec a poskytování péče my jakožto poskytovatel. Obec si sama vybírá nájemníky. Vznikla však dohoda, že před přijetím nového obyvatele se lékař písemně vyjádří k osobě, zda je schopna soběstačného bydlení s podporou pečovatelské služby...Před dvěma lety se k nám nastěhovala seniorka která již měla obtíže s pamětí. Uživatelka však byla schopna s podporou pečovatelky denní úkony zvládnout. Uživatelka byla vždy upravená, komunikativní, milá.Stav se však začal horšit, a protože nám nikdy nebyla sdělena nějaká diagnóza, protože rodina přestala z nezjištných důvodů maminku k psychiatrovi kterého navštěvovala doprovázet, nevěděli jsme jak k tomuto stavu přistupovat. Požádali jsme o pomoc jejího obvodního lékaře.
Podali jsme žádost do DD. Z DD přišly soc. pracovnice a zanedlouho chtěli pani přijat. Nastal však problém v tom, že pani odmítla, a tím se uzavřela šance na její život v zařízení kde by jí byla poskytnuta služba 24 hodinová, což u nás neni. Odpoěď s DD byla jednoznačná, pani neni zbavena svépravnosti nikdo jí jeji proti vůli nemůže donutit. Uživatelka však v budově kdy opersonál odchází domů strádá samotou, zkouší za kliky jiných bytů, a tam kde je odemčeno vchází. O víkendu když zlstala v bytě sama, byla zvyklá, že přez týden dostává o¨bědy, ale protože se nemohla zorientovat co je za den, byla zmatená. Jídlo si sama nepřipraví.Snažila jsem se několikrát pozvat rodinu,ale z jejich strany byly jen sliby. Jsme v této situaci bezmocní. 2 měsíce jsme začali pozorovat výrazné změny v chování: agrese, strohé odpovědi, odmítán stravy, hygieny. Při vzdoru si i lehla na zem a rozhazovala rukama... Protože takový člověk potřebuje léky které mu psychiatr musí měnit dle potřeby a stavu, a to se paní nedostává, obáváme se, že situace bude horší. Uživatelka mimo to nedokáže hospodařit s penězi, nenakupuje, nevykonává žádné aktivity, denně ztrácí klíč od bytu, přesto, že by s budovy sama nikam nevyšla. Klíč stratí v bytě.Nyní pani doktorka po naší výzvě napsala doporučení k lékaři - psychiatrovi. To bylo odevzdáno rodině,ale do dnešního dne nevíme, zda rodina maminku k lékaři přivede.
Jak bychom měli v této situaci postupovat?
Podnět k soudu můžete dát sami. Nezavede-li rodina svého příbuzného k psychiatrovi, zkuste, pokud je vyšetření k setrvání na vašem pracovišti nutné, zajistit sami. Totiž v opačném případě, po opakované výzvě rodině, byste mohli dát oznámení policii ohlednění zanedbávání péče. Ovšem je nutné prostudovat smlouvu, jaká byla se jmenovanou uzavřena, jak máte obdobné případy zohledněny?