Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


kdo přebírá odpovědnost?

12.1.2010 | Alena Jakoubková

Když je starý člověk s diagnózou stařecká demence zcela osamělý, je možné, že za něj převezme odpovědnost stát? A může např. soused, vzdálený příbuzný zbavení svéprávnosti navrhnout, aniž za nemocného převezmě právní zodpovědnost? Děkuji za odpověď

Podání podnětu či návrhu na omezení způsobilosti či zbavení svéprávnosti k soudu může dát v ČR kdokoliv. Je na soudu, jak bude dál postupovat, údaje se ověřují, stanoví se opatrovník pro řízení, ustanoví se znalec k soudně znalecké expertize. Na internetu je řada vzorů, jak návrh podat např. http://www.zbynekmlcoch.cz/info/vzory_pravnich_smluv/omezeni_zpusobilosti_k_pravnim_ukonum_vzor_zdarma_ke_stazeni_a_pravidla.htm
Váš dotaz by spíše souvisel se závěrem celého aktu, kdo bude jmenován opatrovníkem nesvépravného. Není-li rodina, v širším okolí není nikdo, kdo by byl ochoten vykonávat opatrovnictví, je ustanoven opatrovník veřejný.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: