Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Kloubní potíže
1.9.2003 | Alena
Moje maminka má revmatismem zcela deformované prsty na rukou, což jí občas znemožňuje otevírání dveří, u klíče je malá páka. Musí si pak říct o pomoc, což se samozřejmě může stát i námětem nekalých úmyslů u "pomáhajícího". Tentýž problém má při vytahovaní zástrčky, otevírání PET lahví či kompotů. Veškerá technika s drobnými ovladači je v případě mé maminky k ničemu. Je nějaké řešení?
Je naprostou pravdou, že v rámci miniaturizace přístrojové techniky člověk, aby ovladače hledal a rozlišoval téměř lupou, bez ohledu na postižení. Ani u klasické techniky není vyhráno, složité je vysvětlení prodavače typu Rambo "paní, to je jednoduché, to tady zmáčnete, otočíte, procvaknete, atd.", což jednou rukou předvádí, aniž vnímá, že hovoří k 45 kilové drobné ženě. Navíc není každý manuálně zručný, což samo o sobě může být handicapem. Při otevírání dveří není, kromě řádného promazání zámku a seřízení dveří, zatím jiné řešeni. Pro ukázku nabízím několik pomůcek pro "handicapované" nejen revmatismem. Jednou rukou lze otevřít výživu, zástrčka s ouškem a řada možnosti na otevírání PET lahví.