Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Maminka - Alzheimerova choroba
23.1.2011 | Marcela Drdlíčková
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jakou pomoc lze získat pro člověka s Alzeimerovou chorobou. Mamince (73let)diagnostikovali na podzim loňského roku Alzeimer.chorobu ve středním až pokročilém stádiu. Bere předepsané léky (Ebixa), ale stav se zhoršuje ( zapomněla vařit, nepoznává některé lidi z okolí, kromě rodiny, neumí si nandat jídlo, neumí telefonovat, zapomíná, kam co položila, a mnoho dalšího). Bydlí ve společné domácnosti s tátou, kterému je 77 a nevím, jak dlouho bude fyzicky a psychicky schopen se sám o maminku starat. Jsme 3 sourozenci, ale nebydlíme ve stjném městě jako rodiče a nemáme žádný z nás možnost vzít si je k sobě domů. Snažíme se střídat a pravidelně navštěvovat minimálně 1 x týdně, vaříme jim, pereme, atd. Chtěla jsem se zeptat, jaké možnosti péče a pomoci jsou k dispozici pro osoby s touto chorobou, a je možno získat taky třeba i finanční příspěvek, aby si třeba mohli objednat od pečovatelské služby donášku obědů,atd. protože důchody mají v té nižší hranici.
Předem děkuji za odpověď
Samozřejmě tatínek může zažádat za maminku o příspěvek na péči a následně zažádat pečovatelskou službu o pomoc. Může kontaktovat Alzheimerovskou společnost a získat tak další informace.