Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
maminka ( tchýně) po mozkové příhodě
24.8.2011 | Kamila
Dobrý den,
chci se zeptat na další průběh léčby po mozkové příhodě v domácím prostředí.Maminka je slabá,mluví ale hrozně potichu,nemůžeme ji přesvědčit,aby mluvila víc nahlas,možná jí to ani nejde,někdy odpovídá a zapojuje se do rozhovoru,ale častěji mluví o minulosti,někdy do ní zapojí přítomnost a pak vznikají takové ,, bláboly,, . Byla ji navrhnut komplexní rehabilitace.Je mi jasné ,že nejde pouze o cvičení končetin a těla,ale i o učení a posilování paměti.Nejde jí počítat,neví jak se jmenuje a podobně.Snažím se s ní pomalu toto procvičovat,ale chtěla bych se zeptat nějakého odborníka,jak na to abych mamince neublížila.Zeptat se, na co se mám přesně zaměřit a jak postupovat.Můžete mi poradit na koho se obrátit.(Teplice v Čechách)
Tatínek si myslí,že to zvládne sám,ale nechává jí říkat co se jí zachce,přesto že to nemá hlavu ani patu.Moc děkuji za odpověď a pomoc.Kamila
V klidu pokračujte v nácviku, důležitá je soustavnost a vytrvalost, ale konzultovat by bylo vhodné klinického logopeda. O možnostech rehabilitace by vás měl informovat buď neurolog nebo ošetřující praktický lékař. Zda by byla indikovaná odborná léčebna, např. Hamzova odborná léčebna Luže - Košumberk. Podívejte se na http://sdruzenicmp.cz/cz/, poptejte se na jejich zkušenosti.