Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Mentálně postižená 58 letá osoba
16.9.2011 | Dana Kubešová
Dobrý den, nevím, zda jsem na správné adrese, ale přesto se zeptám.
Kde se dá zjistit, kolik peněz z příspěvku na péči si mohou účtovat ústavy sociálné péče.
Sestra je od mládí mentálně postižená,je jí 58 let je v denním ústavu sociální péče na 7 hodin denně po-pá. Ostatní dobu se
o ní staráme doma. Ústav jí bere 75% příspěvku na péči.
Je tato částka někde něčím omezená? Myslím, že se o ní doma staráme více než v ústavu, a je nehorázné si brát 75% příspěvku. Za co se o ní má pak starat rodina, která jí pere, hospodaří, a věnuje její péči veškerý čas. Do ústavu nastálo jí nechceme dát, těžce by to nesla.
Nevím, kde toto mohu zjistit.
Děkuji za odpověď. Dana Kubešová
Můžete se vzepřít a vysvětlovat ředitelce, že s rozdělením nesouhlasíte a proč. Ovšem toto by měl učinit opatrovník, /jistě ve vašem případě se jedná o někoho z rodiny/ protože to je ten, kdo zodpovídá za hospodaření vaší sestry. Neboť předpokládám, že je omezena v právních úkonech, byť o tom nepíšete.