Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Nasazení kognitiv
11.6.2012 | tono
Moje 90 letá maminka má těžkou srdeční nedostatečnost, je velice špatně pohyblivá díky dosloužilým letitým třem endoprotézám a užívá kromě řady dalších léků na srdce i warfarin a opiátové náplasti na bolesti. Nyní stojí lékař před otázkou, zda nasadit kognitiva pro její začínající problémy s demencí. Psychiatr mě odkázal na centrum bolesti, kde matce píší opiátové náplasti, ať rozhodnou, zda kognitiva lze nasadit. Nikdo se však nechce vyjádřit, zda lék exelon nebo ebixa způsobí více škod než-li užitku. Můžete mi nastínit snášenlivost těchto léčiv navzájem, zda by ohrozili matčino srdce? Děkuji.
Je třeba uvážit smysl therapie kognitivy, která směřuje k stailizaci stavu, udržení kognitivního deficitu. Vzhledem k tomu, že nepíšete, jak je veliký, těžko posoudit, jak pokračovat v terapii. Přednost má mírnění bolesti a následně až ovlivnění kognitivních poruch. Kombinovat je lze.