Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
neschopnost podpisu
14.1.2007 | Alena
Dobrý den, chtěla jsem zeptat jakým způsobem nyní mohou řešit domovy pro seniory situaci, kdy se klient nepodepíše, nemá stanoveného opatrovníka. Dosud za klienta mohl sociální pracovník DD například, pro klienta provést nákup, vyúčtování pak předat rodině. nyní by vše měla řešit rodina. Je nějaká jiná možnost něž zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům? Dnes poku se klient nepodepíše a bude chtít nějakou fakultativní službu ( např. nákup) měl by přijít opatrovník, který za něj bude souhlasit se službou a se zaplacením. Měl by opatrovník přijít kvůli každému úkonu?
Děkuji
Jedná se o míru postižení, důvodu neschopnosti se podepsat, v případě, že se jedná o progresivní duševní onemocnění je vhodné pro postiženého mít stanoveného opatrovníka. Jestliže tomu tak není, v případě, že se nejedná o progresivní duševní chorobu, podpis a souhlas k právnímu úkonu může dát najevo jiným způsobem před svědky a a jejich zápisem v dokumentaci. Při omezení způsobilosti k právním úkonům při duševním onemocnění jsou vyjmenovány úkony, kterých se týkají a jsou vyznačeny v občanském průkaze. Kontakt s opatrovníkem by měl být pro ústav samozřejmostí.