Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Odmítání jídla a pití
25.6.2007 | Marqeta
Dobrý den, moje babičká má 94 let a v poslední dobou téměř odmítá jíst a pít. Několikrát byla již v nemocnici, kde ji dali infůzi či co, babička se spravila a vzali jsme si ji zase domů. Nechceme nechat babičku dožít v nemocnici, ale doma vždycky po několika dnech odmítá pití i jídlo. Zdá se mi, že má problém s polykáním. Jaké existují možnosti řešení problému odmítání jídla a pití? Je možné je vyřešit doma, nebo vždy musí do nemocnice? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Potíž je v nerozeznání pocitu žízně. Navíc u žen bývá návyk "nepití" již z dřívější doby, tak říkajíc preventivní, neboť ne všude bývalo k dispozici kvalitní sociální zařízení, či bylo daleko. Babička si pocit žizně neuvědomuje, navic naráz není schopna vypít větší množství tekutiny, například sklenici vody. Musí aktivně vstoupit do děje, je toho psychicky schopna? To by znamenalo polknout několik loků po půlhodinách pro babičku atraktivnější tekutiny - čaje, vodu s bylinkami (máta bývá atraktivní) či vodnatějšího ovoce - meloun. Vhodný nakrájený, připravený v termo misce, barevně zajímavého. Servírovaní musí upoutat zrak, s chuťí napít se, či sníst ovoce. Dohled nad pitným režimem je žádoucí. K jídlu dětská výživa, zajímavé zeleninové saláty, chuťově přijatelné doplněné olivovým olejem, bazalkou - "hladce kloužou do krku", nebo ovocné. Jinak babička opět skončí v nemocnici.