Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
organický psychosyndrom a péče
8.2.2005 | Bohumila Miškovská
Můj otec (69 let) pečuje o matku, jeho manželku, která prodělala krvácení do moyku (prasklá výdut), operaci dvou dalších výdutí a trvalý odvod mozkomíšního moku. Po všech těchto událostech, má těžce poškozený mozek a má diagnozu: organïcký psychosyndrom. Což se projevuje jejím velkým neklidem, strachem, pořád chce navštěvovat lékaře, brát další a další léky, navíc nemůže komunikovat - nemluví, často pláče. Můj otec podle mého péči (ani ya pomoci mě a bratra) nezvládá, jednak v komunikaci s maminkou (často se na ní zlobí, nadává atd.) Existuje pro něho nějaké školení, jak má s matkou komunikovat, jednat?
Děkuji
Z vašeho dotazu není jasné, odkud jste. Tatínek, jak se zdá, zatím nepřijal fakt maminčiny nemoci, jejího postižení a jedná s ní jako zdravou. Proto samotné školení komunikace nepomůže. Stává se to i v případech matek vůči dospělým postiženým dětem, se snahou "vychovávat", případně i trestat. Skutečně na prvním místě je u táty emocionální přijetí choroby maminky. Podívejete se na našich stránkách na "akce", pokud jste z Prahy, ozvete se.