Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o babičku
21.5.2006 | Hana Malinová
Už tři roky pečuje naše rodina o nemocnou maminku (stav po opakovaných mozkových příhodách), v péči se střídáme, jak to komu dovolují pracovní povinnosti. Teprve teď jsme podali žádost o příspěvek. pobírat by ho měla vnučka, která je na MD. bylo jí však na sociálním odboru řečeno, že se v tom případě nesmí od babičky vzdálit, tedy ani jít s dítětem např. 3x týdně na procházku. Pokud prý kontrola zjistí, že v té době je u babičky jiná osoba, příspěvek bude odebrán. Doposud jsme se střídali, jak nám to pracovní povinnosti dovolovaly, popřípadě využívali i pomoc rodinných přátel, aby u babičky vždy někdo byl. V současné době je už zcela dementní, sama se nepohybuje, nenají,
neoblékne.
Zachovejte klid, příspěvek vnučka dostala, na procházky s dítětem i na nákupy, za lékařem může chodit. Sice o bezmocnosti nepíšete, ale předpokládám, že příspěvek vaše maminka má, pokud nějakým nedopatřením ne, zažádejte o něj. Od ledna 2007 nic z toho už platit nebude, ale bude nějakou dobu platit "překlenovací" údobí.