Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
péče o maminku
21.8.2006 | Jarmila Procházková
Dobrý den,
bratr se dobrovolně začal starat o naši 84 letou maminku a bere na ni příspěvek 5700,-Kčs, protože byl nezaměstnaný a má 2 roky do důchodu. Péče ale neodpivídá rozsahu prací, které by měl vykonávat podle zákona.Maminka nechce abych to já s ním řešila, abych nedělala zlo v rodině. Je možné nějak anonymě požádat sociální odbor o kontrolu s tím, aby je upozornila, že jim příspěvek přestanou vyplácet? Nejde mi jen o peníze, ale chci aby maminka měla to, co potřebuje. Další dotaz se týká úpravy zákona o péči o osobu blízkou od 1.1.2007-bude moct brát příspěvek i cizí osoba starající se obezmocnou osobu? Pokud by bratr i nadále neplnil soustavně to co má, od 1.1.2007 bych požádala o příspěvek pro cizí vhodnou sosbu.
Děkuji moc.
Sociální odbor můžete požádat o kontrolu i anonymně, jenom uvažte, co si představujete pod výkonem péče vy, co maminka a co bratr. A v čem se rozsah péče liší od zákona. Podle nového zákona si bude žádat o příspěvek sama postižená osoba a by měla sama určit, jakou službu si koupí. Postiženou osobu může zastupovat zákonná osoba na obecném úřadu. Nevím, jak na tom je vaše maminka z hlediska duševního zdraví, jestli by nebylo vhodnější, dát podnět k soudu k omezení způsobilosti k právním úkonům a stanovení opatrovníka. Vzhledem k složitým rodinným vztahům, bylo by-li to potřeba, doporučit opatrovníka veřejného. Ten by pak řešil i přístup vhodnosti té či oné služby.
Doporučuji přečíst si v našich novinkách vše, co se nového zákona týká.