Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


péče o maminku

24.1.2006 | Dáša

Mamince je 82 let, má cukrovku, musí si píchat 2x denně insulin.
Začaly se u ní projevovat silné poruchy paměti, které se neustále zhoršují.Žije sama a doma se cítí bezpečně, ale neni schopná si uvařit, v poslední domě má i problémy s hygienou.Zařídila jsem jí donáškovou službu obědů a 2x denně k ní chodí sestřička z pečovatelské služby aby dohlédla na aplikaci insulinu. Toto se mi podařilo až po dlouhých dohadech s maminčinou obvodní lékařkou, která jí nechtěla napsat návštěvy sestřičky 2x denně. Volala jsem na VZP a bylo mi řečeno, že maminka má na tuto službu nárok.Šla jsem s touto informací a doporučením od maminčina diabetologa zpět k paní doktorce, která přece jen neochotně návštěvy sestřičky 2x denně napsala. V žádném případě ale nepovolila víkendy. Jelikož dělam v cestovní kanceláři a jsem celou sezonu o víkendech s turisty, není pro mě vždy možné jí ráno a večer o víkendech asistovat, ale jaktakž jsme to zvládaly po telefonu. Poslední dobou se však stalo, že si insulin píchla 2x za sebou a dohodly jsme se se setřičkou, že ho obě budeme mít u sebe, aby k němu maminka neměla přístup. Přístup její obvodní lékařky nechápu, řekla mi, že to má co dělat s body s pojišťovnou a že by pak platila pokutu, kdyby jí návštěvy povolila i o víkendech.
Také jí na mé naléhání poslala k neurologovi, který jí předepsal Piracetam aniž by jí prohlédl a udělal nějaké testy na demenci nebo Alzheimarovu chorobu. Po nějakém čase jí však její lékařka odmítla Piracetam dále předepisovat s tím, že bere již hodně prášků.To maminku hodně rozrušilo, nevím jak moc jí Piracetam pomáhá, ale ona měla pocit, že ano. Zjistila jsem, že se dá volně koupit a proto ho mamince kupuji dále.
Ve VZP mi jejich lékařka poradila abych mamince našla jiného lékaře. Potřebovala bych poradit jak na to. Maminka bydlí na Barrandově a většina praktických lékařů tam již má plnou kapacitu. Na svoji lékařku je zvyklá a bojí se změny. Myslíte, že bych její případ mohla prodiskutovat s novým lékařem po telefonu a zeptat se přímo, zda by byl ochoten mamince aplikaci insulinu napsat na 7 dní v týdnu? Bojím se, že kdybych maminku převedla k jinému lékaři, mohl by nastat stejný problém s napsáním návštěv a byla by pod péčí někoho, koho nezná.Našla jsem si Centrum pro poruchy paměti ve FN Motol, kam jsem maminku objednala na 21.2.Může geriatr napsat mamince dohled při aplikaci insulinu, nebo je to jen v kompetenci odvodního lékaře?

Když pročítám váš dotaz, chápu vaši svízelnou situaci. Snadno se řekne "vyměňte obvodního lékaře", ale musí vás jiný převzít. To jak vidíte, není snadné. Trpí-li vaše maminka syndromem demence - je pochopitelně otázkou míry postižení, kterou zřejmě zjisťoval neurolog, jak píšete o testech, co vám sděloval, na co jste se jej ptala? Už při mírné formě je pomoc s aplikací injekcí inzulínu nutná. Jak jste si zjistila na VZP, pochopitelně má vaše maminka nárok na dvě návštěvy sester Home care, totéž se týká i víkendu. Zdůraznila bych, že nikoliv jen dohled nad aplikací, neboť kdyby jen ten byl zapotřebí, můžete požádat třeba souseda, ale aplikaci injekce insulinu musí provádět zaučený člověk. Konzultovala bych středisko domácí péče (Home care), které je se svými právy a povinnostmi dobře seznámené a spolupracuje s rodinou. Jak vyplývá z vašeho dopisu, jste z Prahy, tak na internetových stránkach je dostupná např. www.geria.cz


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: