Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o maminku
26.10.2011 | Marie Křoustková
Je mi 52 let, mé mamince 89. Poslední rok žije s námi ve společné domácnosti, protože již nesmí být sama. Má tři endoprotézy, těžkou srdeční nedostatečnost, špatnou psychiku a obstará se jen omezeně. Maminka má první stupeň bezmocnosti řadu let, ale mezitím jí přibyla řada zdravotních problémů, žádali jsme přezkum zdravotního stavu, odvolávali se apod. Ačkoliv bodově prý dosahuje více jak na druhý stupeň, přesto v rámci šetření státu jí druhý stupeň přiznán nebyl. Nezvládám již zaměstnání a péči. Rozhodla jsem se zůstat doma, ale bylo mi řečeno, že to lze až když je stanoven právě druhý stupeň. Takže pokud s ní budu doma, tak si budu muset zaplatit sama zdravotní pojištění i na důchod? Děkuji za vysvětlení.
Pokud jste nevývratně přesvědčena o potřebě vyššího příspěvku na péči, můžete situaci řešit soudně. Při prvním stupni, kdy maminka dostává 800 Kč, si budete pojištění platit sama.