Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o matku...
5.10.2008 | Jana
Mám 78 let starou matku, já sama jsem ID. Bydlíme ve stejné vesnici, ale ne spolu. Chtěla jsem matce vyjednat bezmocnost, dovoz obědů atd., protože je po úrazu špatně chodící, ale odmítla. Nyní se zhoršila i mentálně, je zlá, nadává, zapomíná, léky nechce. Chce mě i bít... Co jí poradím odmítá, je trucovitá, zlá. Mám s ní velké problémy a jelikož se starám ještě o tchyni (85 let), jsem v dost bezvýchodné situaci. Nevím, co mám dělat? Jsem sama dost nemocná... a tak žiji ze dne na den. Co bude? Jak mám řešit vztah matka - dcera? Péči o osobu blízkou? Jana
Chápu, byla-li maminka povahově odlišná, je přijetí změny její osobnosti velmi složité. Je potřeba přijmout myšlenku, že přítomná nemoc maminku pozměnila a za své chování nemůže. Jestli tomu tak skutečně, je potřeba se domluvit s praktickým lékařem a sdělit mu, co se přihodilo, možná situaci i sám vnímá a upravit její léky. Pokud byste měli psychiatra poblíž, byla by konzultace s ním vhodnější. Bezmocnost už dva roky neexistuje, kontaktujte zdravotně sociální odbor a domluvte se tam na žádosti na příspěvek na péči. Přečtěte si podobné dotazy v naší poradně a podívejte se na web MPSV. Případně mi zavolejte.