Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o osobu
21.1.2007 | Jana
Paní doktorko, mám částečný invalidní důchod a jsem na PÚ. Mám 84 tatínka, kterému byla přiznáma bezmocnost I. a přišlo mu, že bude pobírat 2000 Kč. Musí mít napsanou osobu, která se o něj bude starat. Mohu to být já, když mám částčný invalidní důchod. Nyní ale došlo ke zhoršení stavu a bude mi asi přiznán plný, mohu to být stále já? Mám ještě bratra, který půjde v dubnu do starobního důchodu, ale má jiné bydliště. Může to být on?
Ještě mám jeden dotaz, i když nevím , zda patří přímo sem. Jsem řidič a majitel auta a můj tatínek má vyřízenou dávku na dopravu, kde já figuruji jako řidič,ale došlo ke zhoršení stavu a vozí ho dcera. M"že být v té žádosti nyní uvedena ona - dcera, když má řidičský průkatz, ale majitel auta jsem já - matka. Děkuji JAna
Je otázkou, co vlastně tatínek potřebuje, tak jak nastinujete svůj zdravotni stav, tak váš zřejmě bude horší, než tatínka, neboť podle výše příspěvku na tom není tak dramaticky špatně. Starat se o něj může ten, koho tatínek určí. Jestliže váš bratr bydli v blízkosti a je reálné, aby mu pomáhal, tak i jako důchodce, tuto možnost má.
K druhé otázce, dcera může být uvedena u vašeho auta, případně jízda - návštěva lékaře bude potvrzena jeho razítkem. Podívejte na stránky MPSV http://www.mpsv.cz/cs/8#dsp , protože není jasné, podle které paragrafu jste měli nárok na příspěvek.