Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o osobu blízkou
22.11.2004 | Alena
Již druhým rokem pečuji o svoji matku , která je po mozkové mrtvici zcela odkázána na pomoc druhých. Jelikož splácím stavební úvěr ,začíná být pro mne neúnosné dál zůstávat s matkou doma jenom na státním příspěvku. Čekací doba do domova důchodců je velmi dlouhá a pro moji matku bude pobyt tam velká psychycká zátěž. Přemýšlela jsem o tom , že bych si k ni domů do péče přibrala ještě dvě podobně postižené osoby a tím si nějaké peníze přivydělala. Chtěla bych vědět, zda je toto u nás legálně možné , kam se můžu obrátit o pomoc , zda jde pouze o živnost nebo také způsobem charitativní činnosti. Nejsem zdravotní sestra, mám sice zdravotní školu , ale obor zdravotní laborant.
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem Alena
Vzhledem charakteru otázky odpovídá Kateřina Dušková z ČAPS, Praha - Řepy
Tento postup skutečně zatím zákon neupravuje. Dle Zákona č. 100/1988 Sb., §80 a násl. může žadatel o příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu pečovat o několik lidí, výše příspěvku je však stejná, jako kdyby pečoval jen o dva (2,75 násobek částky na osobní potřeby jednotlivce - 2190,-). Musí však splňovat další podmínky - společnou domácnost s opečovávanými + zajišťovat péči 24 hodin denně (tam existují ještě určité výjimky).
Doporučuji prostudovat příslušná ustanovení.
Pečovat lze i jako OSVČ na živnostenský list. To však znamená, že si občan péči platí sám. Situace se snad konečně vyřeší novým zákonem o soc. službách.
KD