Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o osobu blízkou
10.1.2004 | Karel
Moje švagrová má v celodenní péči svou starou maminku a pobírá na ní příslušný příspěvek na péči o osobu blízkou. Několikrát za rok (4 x po jednom týdnu) bychom chtěli, aby byla maminka u nás (bydlíme v jiném městě) a abychom se o ni v této době starali my. Navíc si švagrová potřebuje čas od času odpočinout. Náš dotaz je, zda švagrová má po tuto dobu nárok na vyplácení příspěvku. Domníváme se, že i zde by mělo být právo na "placenou dovolenou" a odpočinek, protože celodenní péče o starou nemocnou osobu je náročná záležitost. Děkujeme za odpověď.
Budu vás směrovat na odkazy - na telefon Portálu veřejné správy České republiky či na Informační systém pro zdravotně postižené a v novinkách na Hutařovo sociálně právní minimum, či si jej přímo stáhnout (péče o osobu blízkou) z odkazů http://www.handicaphelp.cz/ Veškeré odbočky sdružení zdravotně postižených nějakou formou spolupracují s pracovníky poskytující sociálně právní poradenství. Jak vaše švagrová, tak vy, byste měli být víc informováni, s čím je dávka spojena. Souhlasím naprosto s "placenou dovolenou", v praxi však "respitní" péče je často placena rodinou.
Koncem března plánujeme vzdělávací kurz pro pečující, kterého by se měl účastnit i JUDr. Hutař, pokud byste měl chuť se zúčastnit, či vaše švagrová, ozvěte se, odjezd bývá v pátek v podvečer z Prahy.