Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Péče o osobu blízkou právně závazná nebo ne?
25.8.2011 | Andrea
Vážená paní doktorko,
do konce srpna loňského roku bylo všechno v pořádku, ale pak dědeček ochrnul a s babičkou se začaly dít věci. Zkusila jsem chodit do práce, ale babička mi doma začala dělat scény (trestání mlčením, nadávky, vyčítání toho, co pro mne v životě s dědečkem udělali, vyhrožování odebráním bytu). O práci jsem přišla. Pak to bylo ještě horší, protože mi začala otloukat o hlavu, že jsem bez práce. Teď jsem začala normálně žít a snad také pracovat a vše začalo nanovo. Babička argumentuje tím, že jsem dědečkova pečovatelka, že jsem vázána celodenní péčí o něj a že tedy musím u něj pořád být. Hrozí mi nějaké právní následky? A jak to mám vyřešit doma? Už jsem unavená z toho shora popsaného věčného kolotoče. Moc díky.
Andrea
Z vašeho popisu není jasné, zda jste skutečně pečující starající se o dědečka a jeho příspěvek na péči dostaváte vy (výši nesdělujete). Pak by bylo vaší samozřejmou povinností o dědečka se postarat. V případě, že dostáváte peníze a péči nevykonáváte, může např. babička tuto skutečnost oznámit na zdravotně sociálním odboru a příspěvek vám bude odebrán i s příslušnými sankcemi. Zřejmě ve vašem případě, jak jsem si přečetla v rubrice "příběhy" spíše o morální povinnost, než právní. Ale k vyjádření chybí řada dalších údajů