Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
péče o osobu mentálně postiženou
21.4.2009 | Martina Dobešová
Dobrý den, můj otec žil v domě se svou sestrou, která zde má trvalé byliště, je mentálně postižená. Otec pobíral na svou sestru invalidní důchod z mládí jako zvláštní příjemce. Otec zemřel a já jsem jedinná dcera, avšak jsou stále 4 sourozenci, kteří jsou bližší pro tatínkovu sestru. Kdo by měl zažádat o změnu důchodu a rozhodnout o tom,kde bude teta umístěna, já jako dědička domu nebo sourozenci? Děkuji za odpověď.
Zvláštní příjemce není opatrovník. Bylo vaše teta omezena či zbavena způsobilosti k právním úkonům? Byl váš otec stanovený jak opatrovník? Jestliže to tak není, tak by si teta mohla rozhodnout sama, koho určí jako určí za zvláštního příjemce. Jestliže toho není schopna, lze říci, že právně vaše teta není moc chráněna a pokud jste jedinou dědičkou domu, rozhodujete o něm vy.