Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o starší osobu blízkou

10.4.2007 | Katka

Dobrý den,
staráme se o babičku, které bylo letos 93 let. Je po mozkové příhodě, špatně mluví, ale ostatní komplikace pomalu ustupují (nemohla polykat, chodit). Nyní sama chodí na WC, s naší pomocí se jde projít po zahradě, ale jinak celý den leží. Popadají jí "plačtivé" nálady, jak dopadla. Rádi bychom jí nějak zabavili. Celý život byla zvyklá pracovat a i do poslední chvíle se starala sama o sebe. Jakou činnost by mohla dělat? Dříve i hodně četla nebo luštila, ale na to už nyní moc nevidí. děkuji za odpověď.

Popisujete pravděpodobně depresivní příznaky, které jsou časté po mozkové příhodě (celý den leží, plačtivost, nechuť k činnosti). Nejdřív je potřeba zmírnit tyto příznaky a poté může babička mít chuť do něčeho se zapojit. Zkuste se nejdřív domluvit s praktickou lékařkou, protože nejen psychiatr, ale i ona se může na léčbě deprese podílet - navíc má návštěvní službu a zná její situaci. Naroubovat činnost, zábavu na depresivního člověka není reálné.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: