Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
péče o tatínka s ACH
3.8.2012 | Eliška Lachoutová
Dobrý den, mám tatínka 84 let s ACH( diagnostikována před 10 lety), který žije na vsi 70 km od mého bydliště(Praha ) Tatínek je fyzicky "fit", každý den a ho zkonroluje pečovatelka, má donášku obědů, 2x týdně dohled při koupání a úklid. Pravidelně každý víkend za ním s bratrem jezdíme. Před 2 lety zemřela má maminka, kt. zajiš´tovala aktivitaci tatínka...Bohužel je stále více zmatený, a domníváme se, že velké trauma ze samoty. Také se blíží doba, kdy mu současná poskytovaná péče nepostačí ( více ve vsi nenabízí) . Nevíme, zda přebudovat tatínkovi jeho byt pro dobu nemohoucnosti, nebo zda se ho snažit přesvědčit o změně bydliště blíž k sociálním službám a jeho současného bydliště ( ale to bude stále 70 km od nás..) a nebo se zachovat sobecky a přestěhovat tatínka blíže k nám . Bojím se, že to by nezvládl. Co dělat, aby důstojně dožil a my se namuseli denně strachovat jestli je v pořádku ? Děkuji za jakoukoliv radu.
Obtížně se radí na dálku, neznám vašeho tatínka ani jeho klinický stav, míru postižení. Jen se domnívám, že zmatenost nebude v souvislosti se samotou, ale s vlastní chorobou, která se zhoršuje. Nejsem si jista, zda vašim úvahám ohledně důvodů změny bydliště - blíž k sociálním službám, porozumí. Zvažte, kde je možnost zajistit pravidelný dohled a dopomoc a podle toho se rozhodnout, jak dál. (T.T.)