Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
pečovaní
26.12.2006 | Václav Zapletal
Dobrý den měl bych otazku.Meho otce přepadli před 13 lety a od te doby se jeho zdravotní stav zhoršoval.nyní nechodi , nemluvi snaží se vstat ale nasledně okamžitě pada atd.Do ted se o neho starala moje matka ktera na něj již fyzický nestači.Začali jsme uvažovat že otce dame do LDN ale problem je v tom že jsme slyšeli že LDN přebíra celý plný invalidní důchod na hrazení lečby.Kdyby otce předala na lečení tak by to pro ní znamenali existenční problémy nebot bez otcová důchodu jeji vydaje (najem , el. atd) daleko převyšuji jeji přijmy.Já bych byl ochoten se o otce starat ale bohužel žiju na opačné straně republiky nebot doma bych práci nikdy neziskal.Zajimalo by mne jak je to teda s tim důchodem pro ldn. děkuji za odpoved
LDN je zdravotnické zařízení a pobyt v léčebně by měl být na tři měsíce a je hrazený z pojištění. LDN rozhodně nepřebírá invalidní důchod na zdravotní úkony. Ovšem od 1.1.2007 platí nový zákon o sociálních službách a možná vaše maminka přehodnotí, zda svého manžela umístí v ÚSP, či přece jenom se o něj, například s pomocí terénní služby, nebude starat sama.