Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
péčře io dědu s demencí
25.8.2012 | Hana Plavková
Dobrý den, našemu dědovi- můj bývalý tchán- je 84 let, a babičku jsme s infarktem odvezli do nemocnice a už před tím byla velmi špatně mobilní. Děda zůstal doma sám, po bytě se pohybuje dobře, ale je zmatený a naprosto závislý na péči co se týká jídla, hygieny atd.Odmítá jít ven, k hygieně se musí nutit.Jednoznačně stařecká demence. Nepobírá žádný přízpěvek na péči. Zatím jsme péči doma schopni s pomocí mých synů zajistit, ale máme problém ho dostal na psychiatrické vyš., které je jistě k přiznání přízvěku třeba. je možné toto zajistit v domácím prostředí? V případě, že by bylo nutné umístění v domově se zvláštním režimem, je možné toto i bez zbavení svéprávnosti. Nikdy tam nebude chtít. Děkuji za odpověď.
Přiznání příspěvku na péči není vázáno na obor psychiatrie. Zkuste si přečíst odpovědí na podobné otázky v poradně. K omezení způsobilosti k právním úkonům: uvažte zda je schopen zaplatit nájem, chápe hodnotu peněz, zda je schopen si samostatně nakoupit a nákup zaplatit. Pokud tomu tak není, můžete vzhledem k progresivitě choroby dát podnět k omezení způsobilosti k právním úkonům. Vyjádření k zdravotnímu stavu může dát i praktický lékař.