Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Pomoc pro dědečka

17.5.2009 | Lucie Kouglová

Dobrý den,chtěli bychom pomoci dědovi,ale nevíme jak. Dědovi je 76 let,žije asi 20 let s o 6 let starší pani, která je těžká diabetička.Poslední asi 3 roky byla téměř nemohoucí (nejprve kolena, potom mrtvice), nedávno si zlomila nohu v krčku, takže je zcela odkázaná na neustálou cizí pomoc. Z nemocnice ji chtěli odvézt na LDN, ale podepsala revers s tím, že je o ni doma postaráno. Děda se o ni celé roky staral - podával 4x denně léky a injekce inzulinu, pral, žehlil, vařil, staral se o dům, jenže teď ji ještě musí mýt, neustále převlékat, tahat ji neustále z postele na mísu, přičemž paní váží 90 kg. Dědeček je již se svými silami v koncích, jak po fyzické stránce, tak po psychické. Na poslední návštěvě se nám sesypal a plakal. Její vnuk (jediný, s kým ze své rodiny ona mluví) se k nim nyní přestěhoval, jakože bude dědovi pomáhat, ale místo toho se nechá obskakovat, babičku pozdraví ve dveřích a odejde. Navíc je nezaměstnaný, takže ho ještě musí živit. Děda má kam jít, moje teta mu nabízela, že může jít k nim a ve stejné vesnici bydlí i moje maminka, takže by se o péči o dědu střídaly (dům, kde teď děda bydlí, je totiž napsaný na vnuka dědovy přítelkyně), ale je to 200 km od jeho současného bydliště, kde má blízko na hřbitov, kam chodí za svou zesnulou manželkou a za svým nejmladším synem, který tragicky zahynul v 23 letech). Dědeček si za svůj život již vytrpěl dost, zasloužil by si už trochu klidu a nebýt té paní (která mimochodem zavrhla celou naši rodinu a my již léta nesmíme dědečka ani navštěvovat), mohl by si alespoň trochu lépe užít zbytek života. Chtěli bychom mu s maminkou a s tetou nějak pomoci, ale myslím, že pokud nebude o paní postaráno, myslím, že děda nenalezne sílu odejít a nechat ji tam. Ne, že by ji tak měl rád, ale asi si myslí, že se musí postarat, když to nikdo jiný neudělá a ona cizí pomoc odmítá. Předem Vám děkujeme za jakoukoli radu.

Situace je pro náročná v tom, že po racionální stránce by všem bylo všechno jasné. Jenže po stránce emociální nikoliv. Dědeček léta toleroval zavržení své rodiny, zřejmě jste se stýkali bez jejího vědomí. Možnost zhoršení zdravotního stavu se závislostí na další osobě si nikdo nepřipouštěl. Současné sesypání dědečka ještě nevede k možnosti využít profesionální terénní službu, neboť paní je léta zvyklá, že dědeček vždy vše obstaral a vyhověl jí. Je otázkou, kdo je v místě pro dědečka autoritou, na čí názor dá, kdo by by mohl s ním, kromě vás, problém prodiskutovat. Konzultovat praktického lékaře? Může pomoci s domácí zdravotní službou. Zdravotní sociální odbor? Pokud nemá paní příspěvek na péči. Ovšem ten pak může skončit v rukách nezaměstnaného vnuka, aniž by se cokoliv změnilo. Bez pomoci pečovatelské služby. Hovory s dědečkem na téma "jak dál" budou vysoce pravděpodobně na vás. A může se stát, že bezmocně budete přihlížet a naslouchat větě "já jí to přeci nemůžu" udělat. Volba je na něm.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: