Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Povinnost pečovat o blízkou osobu
6.12.2006 | Miroslava Muchová
Již tři roky intenzivně pečuji o svého nyní 93letého otce. Vzhledem k tomu, že jsme s rodiči žili a žijeme v jednom domě, pochopitelně jsme jim oběma poskytovali podporu již mnoho let předtím. Poté, co maminka před třemi roky zemřela, zůstala veškerá péče na mně. U otce se již delší dobu projevují známky demence, které se stále zhoršují. Od dubna tohoto roku jsem musela zůstat doma, protože otec potřebuje celodenní dohled. V současné době začíná být situace velice vzhledem k jeho pomatenosti značně tíživá. Moje sestra, ačkoliv bydlí s rodinou v Praze, ani v nejmenším se na péči nepodílí, frekvence jejích návštěv je 3 -4x za rok. Existuje nějaká právní úprva, podle které by i ona byla povinna převzít část péče?
Předem děkuji za odpověď.
Neexistuje, je mi lito, ale svou sestru právně za daných okolností, jak je popisujete, nedonutíte. Pokud by byl stanoven opatrovník, (což byste mohla být vy) pak by mohl (možná) za vašeho otce vymáhat finance.